19/02/2015

Metale nieżelazne oraz ich zastosowanie

By grawertop

Metale nieżelazne, czyli inaczej metale kolorowe, to metale oraz ich stopy nie zawierające żelaza, o różnorodnych właściwościach fizycznych i chemicznych, oraz różnorodnym zastosowaniu. Do tej grupy metali należy tutaj zaliczyć miedź, cynk, ołów, kadm, tytan, aluminium, magnez, oraz wiele innych. Znajdują swoje zastosowanie w przemyśle oraz w wytwarzaniu różnorodnych elementów użytkowych, które przyczyniają się do polepszania statusu naszego codziennego życia. Zobaczmy zatem jakiego rodzaju metale nieżelazne możemy wykorzystywać w codziennym życiu i do czego mogą nam służyć.

Instalacje elektryczne.

W grupie metali nieżelaznych, znajdziemy bardzo dobre przewodniki prądu takie jak miedź czy też aluminium, wobec czego, wykonywane z nich są instalacje elektryczne. Przede wszystkim będzie to miedź, która stanowi zdecydowanie lepszy przewodnik elektryczny, zdecydowanie bardziej odporny na wysoki poziom temperatury, bowiem aluminium topi się w temperaturze 650 st. Celsjusza, zaś miedź, dopiero w temperaturze 1083 stopni. Można więc powiedzieć, iż miedź będzie metalem o wiele bardziej bezpiecznym w zakresie wytwarzania instalacji elektrycznych. Z miedzi wykonywane są także zwoje w silnikach elektrycznych, rurki do instalacji grzewczej (jest to bowiem bardzo dobry przewodnik cieplny), oraz wiele innych elementów, na przykład w budownictwie, wykorzystywana może być do wykonywania pokryć dachowych.

Co powinniśmy wiedzieć o metalach nieżelaznych.

Przede wszystkim, warto tutaj pamiętać, iż metale nieżelazne dzielą się na metale łatwo topliwe: magnez, aluminium, cyna, ołów, czyli metale których temperatura topnienia nie przekracza 1000 st Celsjusza, trudnotopliwe: miedź, kobalt, srebro, czyli metale których temperatura topnienia oscyluje w okolicy 1000 st. Celsjusza, oraz metale bardzo trudno topliwe, o temperaturze topnienia powyżej 2000 a nawet 3000 stopni Celsjusza. Dodatkowo możemy je podzielić na metale lekkie (magnez, aluminium, tytan), oraz na metale ciężkie. Generalnie rzecz ujmując, można tutaj powiedzieć, iż poprzez różnorodność właściwości fizycznych oraz chemicznych, znajdują one bardzo różnorodne zastosowanie, jak również wykonywane są ich stopy, na przykład w celu wzmocnienia struktury miedzi i aluminium, które stanowią metale o bardzo łatwej obróbce, rzez wzgląd na duży poziom plastyczności. Pewne domieszki innych metali nieżelaznych zapewniają nam zaś odpowiednią trwałość.

Dobra hurtownia stali i metali nieżelaznych będzie w stanie zagwarantować nam praktycznie wszystkie, podstawowe metale oraz ich stopy, już w gotowych elementach użytkowych, takich jak przewody elektryczne o różnym przekroju, czy też rury miedziane do wykonywania instalacji grzewczych. Trzeba więc przyznać, iż hurtownia tego typu, dystrybuująca metale nieżelazne, będzie dość istotnym miejscem w tym szczególnym przypadku.

hurtownia stali Dagra