18/11/2015

Naprawa i regeneracja podzespołów samochodów ciężarowych.

By grawertop

zacisk 2Jednym ze zdecydowanie najtrudniejszych zadań, jakie stawiane są przed pracownikami warsztatów samochodowych jest naprawa i regeneracja poszczególnych podzespołów w samochodach ciężarowych. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż w tym szczególnym przypadku będziemy mieli do czynienia z wysokim poziomem eksploatacji tychże pojazdów, a co za tym idzie, także z dość poważnym zakresem prac remontowych. Najtrudniejszym zaś zadaniem będzie regeneracja osuszaczy powietrza oraz przeprowadzanie generalnego remontu układów pneumatyki hamulcowej. Zobaczmy zatem, dlaczego te zadania są tak skomplikowane i jak przygotować swój warsztat samochodowy, aby nie było to zadaniem tak trudnym.

Regeneracja osuszaczy powietrza.

Jednym z bardziej istotnych elementów w każdym układzie pneumatyki hamulcowej w samochodach ciężarowych oraz autobusach, jest osuszacz powietrza, którego zadaniem jest obniżenie poziomu wilgotności sprężonego powietrza, niezbędnego do prawidłowej pracy pneumatycznego układu hamulcowego. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż nadmierna wilgotność sprężonego powietrza będzie negatywnie wpływać na trwałość elementów układu hamulcowego oraz na jego ogólną wydajność. Dlatego też regeneracja samochodowych osuszaczy powietrza, będzie tutaj odgrywać dość istotną rolę, szczególnie w przypadku pojazdów ciężarowych, gdzie układ hamulcowy powinien charakteryzować się wysokim poziomem sprawności, bowiem droga hamowania w przypadku nawet drobnych uszkodzeń może wydłużyć się na tyle istotnie, iż będzie stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa poruszania się tym pojazdem po drogach. Generalnie rzecz więc ujmując, należy dołożyć wszelkich starań, aby osuszacz powietrza był zawsze w pełni sprawny, aby zapewnić odpowiedni poziom obniżania wilgotności sprężonego powietrza, wykorzystywanego przez pneumatyczny układ hamulcowy.

Odpowiednie wyposażenie warsztatu.

Bardzo istotną rolę w tym przypadku będzie odgrywać także profesjonalne wyposażenie warsztatu, bowiem bez dobrych narzędzi, niestety nie będzie możliwe przeprowadzanie regeneracji osuszaczy powietrza ani też całych układów hamulcowych. Należy tutaj inwestować w dobrej jakości wyposażenie i narzędzia, bowiem pneumatyka hamulcowa samochodów ciężarowych i autobusów wymaga odpowiedniego podejścia do kwestii naprawy, konserwacji i regeneracji poszczególnych podzespołów, takich jak chociażby osuszacze powietrza, czy też zaciski hamulcowe. Można więc powiedzieć, iż bez inwestycji na wysokim poziomie się nie obejdzie, jeśli chcemy osiągnąć odpowiednio wysoki poziom efektywności swojego warsztatu mechaniki samochodowej. Jeśli chcemy stale przyciągać nowych klientów, którzy będą chętniej zostawiać swoje samochody do naprawy w naszym warsztacie, a co za tym idzie, będą także zostawiać swoje pieniądze.