30/11/2014

Nowoczesne usługi magazynowe

By grawertop

02Wśród wielu nowoczesnych rozwiązań magazynowych, jedną z lepszych form jest bez wątpienia magazyn konsygnacyjny, który łączy w sobie elementy umowy komisu oraz umowy składu. Oczywiście w celu prowadzenia magazynu konsygnacyjnego, przedsiębiorca powinien spełnić określone warunki prawne, które zapewnią bezpieczeństwo tego typu składów. Z założenia, z magazynów konsygnacyjnych, towary pobierane mogą być przez jednostkę prowadząca magazyn, aczkolwiek w praktyce zdarzają się sytuacje, w których zewnętrzne podmioty będą pobierać towary z magazynu. Zobaczmy jednak, w jaki sposób funkcjonuje tego typu magazyn, i w jaki sposób możemy skutecznie wykorzystywać jego zalety w celach podatkowych, bowiem ma to właśnie w tym przypadku swoje zastosowanie.

Warunki przedsiębiorcy

W przypadku, kiedy mówimy o cechach poszczególnych podmiotów, jakie musza one spełnić aby prowadzić magazyn konsygnacyjny, należy zacząć od tego, iż dostawcą powinien być podatnik, podatku oraz wartości dodanej, nie posiadający siedziby w naszym kraju. Nie może on być zarejestrowany, jako czynny płatnik podatku VAT. Nabywca zaś tych towarów, które przemieszczane będą do składu konsygnacyjnego, musi być zarejestrowanym płatnikiem VAT UE, oraz podmiotem prowadzącym owy skład konsygnacyjny. Towary do magazynu powinny być przemieszczone z innego niż Polska kraju UE, zaś sam podmiot prowadzący magazyn nie może prowadzić ich odsprzedaży.

Co to komu daje?

Otóż największą zdecydowanie zaletą prowadzenia składów konsygnacyjnych, jest możliwość importowania towarów z terenów UE, bez konieczności płacenia z tego tytułu podatków. Podatek VAT, w tym przypadku powstaje dopiero z chwilą pobrania towarów z magazynu, toteż, posiadając towary na magazynie, możemy swobodnie nimi dysponować, a dopiero w momencie, kiedy dokonujemy ich sprzedaży a tym samym zyskujemy wartość dodaną, powstaje obowiązek podatkowy. Oczywiście jest to rozwiązaniem dość korzystnym, które pozwala na pewne opóźnienia w przypadku obowiązku podatkowego, a co za tym idzie, pozwala wielu przedsiębiorcom zapewnić dłuższy okres dysponowania środkami finansowymi, bez konieczności uiszczania należnych podatków, które będą oczywiście zapłacone, niemniej jednak w terminie o wiele późniejszym. Można więc powiedzieć iż jest to bardzo korzystnym rozwiązaniem przede wszystkim dla wszelkiego rodzaju importerów towarów spoza granic Polski, głównie z krajów Unii Europejskiej.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, trzeba tutaj powiedzieć, iż magazyn konsygnacyjny to jedno z lepszych rozwiązań, jakie oferują nam współczesne usługi magazynowe, dzięki którym w przypadku importowania towarów z krajów Unii Europejskiej, możemy liczyć na nieco prostsze procedury podatkowe, co jednak bardzo istotne, podatki, tak czy siak zapłacić trzeba będzie, jednakże będzie to o wiele prostsza, mniej zawiła, i bardziej przyjazna dla przedsiębiorcy forma opodatkowania od wartości dodanej.