24/12/2020

Plisy okienne i ich zastosowanie.

By grawertop

Zasłony okienne, to jeden z ważniejszych elementów wyposażenie wnętrz mieszkalnych. Dzięki nim, mamy możliwość przejęcia pełnej kontroli nad poziomem nasłonecznienia naszych wnętrz mieszkalnych. Obecnie, w miejscu tradycyjnie stosowanych zasłon, stosowane są przede wszystkim, rolety, żaluzje oraz plisy. Szczególnie te ostatnie wydają się być rozwiązaniem najciekawszym. Poza możliwością stosowania ich w klasycznych rozwiązaniach, plisy okienne, sprawdzają się także w przypadku okien kształtach nietypowych. Jeśli więc posiadamy w naszych domach okna w kształcie trójkątnym, bądź owalnym, to plisy okienne będą rozwiązaniem idealnym. Pozwolą nam na kontrolowanie tego, ile światła dziennego, będzie wpadać do naszych pomieszczeń mieszkalnych. Przekładać się to będzie na poziom komfortu, jaki możemy w danym przypadku osiągnąć.

Czym są plisy okienne?

Przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę z tego, iż plisy Wisła to nieco odmienny rodzaj rolet okiennych, wewnętrznych. Plisy, w porównaniu do rolet, pozwalają nam na zasłonięcie dowolnej części okna. Możemy je rozwinąć w samym środku okna, pozostawiając jego górę oraz dół odsłonięcie. Sprawdzają się także, jak już wspomnieliśmy w oknach o kształtach nietypowych, czyli na przykład owalnych oraz trójkątnych. Wynika to z ich specyficznej konstrukcji.

Jest to odpowiednio przygotowany, usztywniony materiał, który jest plisowany, czyli składany w swoistą harmonijkę. W przypadku okien owalnych będą się składać w wachlarz. To nam właśnie pozwala na dowolny moment rozłożenia plisy w przestrzeni okna. Dodatkowo, posiadają odpowiednie prowadnice, które utrzymują odpowiedni poziom zasłonięcia okna. Gwarantują one też, iż plisa nie będzie się przesuwać po płaszczyźnie okiennej.

Generalnie, tego typu rozwiązanie jest bardzo korzystne w wielu przypadkach. Czasami po prostu potrzebujemy dopływu światła dziennego, niemniej jednak pewna część okna powinna być zasłonięta, aby słońce nas nie ślepiło. W takiej sytuacji, rozkładamy plisy okienne, dokładnie w miejscu, w którym chcemy odciąć dopływ światła dziennego i problem mamy rozwiązany.

Inne rozwiązania w zakresie kontroli nasłonecznienia.

Oczywiście poza tym, że możemy zastosować plisy okienne, będziemy mogli wykorzystać także inne rozwiązania. Są to rolety oraz żaluzje. Co prawda żaluzje, stanowią obecnie coraz rzadziej wykorzystywane rozwiązanie, to jednak rolety okienne są bardzo popularne. Jest to przede wszystkim rozwiązanie szalenie wygodne, które pozwala na skuteczne zasłonięcie okna i odcięcie dopływu światła dziennego od naszych pomieszczeń mieszkalnych. Co prawda nie dają nam takiej swobody wyboru jak plisy okienne, jednakże są bardzo efektywnym rozwiązaniem z którego korzysta współcześnie wielu z nas.

Podsumowanie

Generalnie rzecz ujmując, najważniejszą kwestią w tym przypadku jest możliwość przejęcia kontroli nad nasłonecznieniem wnętrz mieszkalnych. Dzięki temu bowiem będziemy znacznie podnosić komfort korzystania z pomieszczeń. Będziemy mogli korzystać z nich wtedy kiedy nam to odpowiada, a nie wtedy, kiedy będą przypadkiem odpowiednie warunki świetlne.