systemy UV
16/10/2022

Systemy UV i ich zastosowanie w przemyśle.

By grawertop

Systemy UV, to rozwiązania technologiczne, pozwalające nam wykorzystywać promieniowanie ultrafioletowe, w różnorodnych zastosowaniach przemysłowych. Promieniowanie UV, to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali w przedziale 100-400nm. Jest więc znacznie krótsze od widzialnego promieniowania, przez co też jest dla nas niemożliwe do zobaczenia. Niemniej jednak, możemy je z powodzeniem wykorzystywać w wielu różnych zastosowaniach, co przekłada się bardzo konkretne korzyści w tych przypadkach.

Gdzie możemy wykorzystywać systemy UV?

Obecnie, na rynku dostępne są bardzo zróżnicowane systemy UV, przeznaczone do zastosowania w zróżnicowanych rozwiązaniach technologicznych. Wieloletni rozwój tej technologii, sprawił, iż obecnie, systemy UV, możemy wykorzystywać w następujących zastosowaniach:

  • Drukarstwo – do utwardzania farb i lakierów drukarskich.
  • Suszenie i utwardzanie klejów
  • Suszenie i utwardzanie powłok lakierniczych
  • Sterylizacja wody oraz powietrza

Warto też podkreślić, iż regularnie prowadzone są dalsze prace rozwojowe, mające na celu wykorzystanie technologii wytwarzania promieniowania UV w innych zastosowaniach. Możemy więc przypuszczać, iż w najbliższych latach, systemy UV, będą wykorzystywane w o wiele większym zakresie, niż ma to miejsce obecnie.

Jakie korzyści daje nam wykorzystywanie promieniowania ultrafioletowego?

Tak jak już wspomnieliśmy, wykorzystując w poszczególnych przypadkach promieniowanie UV, możemy odnieść konkretne korzyści. Przykładowo, wykorzystując odpowiednio dobrane urządzenia UV do utwardzania spoin klejowych, możemy znacznie przyspieszyć proces ich utwardzania. W naturalnych warunkach, spoiny klejowe muszą być utwardzane kilka godzin, a czasem nawet dłużej, zanim osiągną pełnię właściwości fizykochemicznych. Wykorzystując w tym celu odpowiednie systemy UV, możemy czas utwardzania spoiny klejowej skrócić do nawet kilkunastu sekund. Jest to więc wyraźne przyspieszenie procesu klejenia w wielu technologiach. Podobnie ma się rzecz w przypadku utwardzania powłok lakierniczych.

Wykorzystując promieniowanie ultrafioletowe do sterylizacji wody i powietrza, możemy z kolei osiągnąć o wiele lepszy poziom procesu sterylizacji.

Podsumowanie.

Należy więc powiedzieć, iż wykorzystując w poszczególnych rozwiązaniach, odpowiednio dobrane systemy UV, będziemy w stanie odnieść konkretne, wymierne efekty. Procesy technologiczne, realizowane z wykorzystaniem promieniowania UV, będą wymagać niższych nakładów finansowych, a przede wszystkim, będą realizowane w o wiele krótszym czasie. To wszystko sprawia, iż wykorzystanie promieniowania UV, stoi obecnie na bardzo wysokim poziomie w wielu branżach przemysłowych i produkcyjnych. W najbliższych zaś latach, z całą pewnością pojawią się nowe możliwości, pozwalające na wdrożenie tej korzystnej technologii także do innych branż.