trekking w Alpach dla początkujących
20/11/2022

Trekking w Alpach dla początkujących.

By grawertop

Wybierając się na trekking w Alpach dla początkujących musimy zdawać sobie sprawę, iż nawet w takim przypadku, kluczowe będzie odpowiednie przygotowanie i wyposażenie. Nawet najłatwiejsze technicznie trasy alpejskie, stwarzają przed nami pewne zagrożenia, przed którymi możemy się zabezpieczyć jedynie poprzez profesjonalny ekwipunek. Dlatego też, zanim wybierzemy się na trekking w Alpach dla początkujących, warto skompletować podstawowe i najważniejsze wyposażenie trekkingowe.

Co zabrać na trekking w Alpach dla początkujących?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, iż nawet trekking w Alpach dla początkujących, będzie stawiać przed nami pewne wymagania. Chodzi tutaj między innymi o kwestię niezbędnego wyposażenia, które będzie podstawą do zagwarantowania sobie bezpieczeństwa podczas wyprawy. Kluczowymi elementami będą:

  • Obuwie – najlepiej wodoodporne, sięgające za kostki z twardą podeszwą. Powinny być to buty już sprawdzone, żeby nie okazało się, że będą nas obcierać. Muszą także zapewniać nam odpowiedni poziom przyczepności na różnym typie gruntu.
  • Odzież – zależnie od pory roku, jednak dobre spodnie turystyczne będą podstawą. Przyda się także kurtka typu softshell, a w sezonie zimowym, gruba kurtka zimowa oraz bielizna termiczna.

Do tego oczywiście będziemy potrzebowali sporo wyposażenia dodatkowego. Kluczowe będzie zaopatrzenie się w solidny, wodoodporny plecak z dodatkowym zapięciem na piersi i w pasie. Dzięki temu będzie ustabilizowany podczas poruszania się w górach w trudnym terenie. Powinien także charakteryzować się pojemnością około 40 litrów, co pozwoli zabrać nam cały niezbędny ekwipunek.

Co powinno znaleźć się w plecaku?

Trekking w Alpach dla początkujących, nie będzie od nas wymagać aż tak poważnego wyposażenia plecaka. W końcu jest to trekking w Alpach dla każdego, toteż nie musimy się martwić o specjalistyczny sprzęt alpinistyczny. Niemniej jednak, trzeba będzie zaopatrzyć się w butelkę na wodę i termos na ciepłą kawę lub herbatę. Niezbędna jest także odpowiednio wyposażona apteczka z kocem termicznym. Przydatne okazują się także kremy ochronne z filtrem UV, oraz takie same okulary. Warto także zaopatrzyć się czołowa latarkę, oraz zestaw do szycia odzieży. Ostatecznie, warto w plecaku także znaleźć miejsce na dodatkową bieliznę i zapasową odzież na wypadek przemoczenia. Tak przygotowani, bez trudu przebrniemy przez cały trekking w Alpach dla początkujących. Tym bardziej, iż podczas tego typu wypraw, raczej nie będziemy poruszać się po najbardziej wymagających trasach górskich.

Podsumowanie.

Jak więc widzimy, nawet na trekking w Alpach dla początkujących należy się prawidłowo wyekwipować. Dzięki zaopatrzeniu się w podstawowe, najważniejsze elementy ekwipunku, gwarantujemy sobie bezpieczne warunki podczas całej wyprawy. Jakiekolwiek zagrożenia, będziemy w stanie natychmiast neutralizować, a to w przypadku wypraw w Alpy jest kwestią zawsze najważniejszą.