Wpisane 14:52, 30 Lipiec 2018 przez grawertop

uvacube_2000_mWśród wielu różnorodnych metod łączenia ze sobą różnych przedmiotów, jednym z lepszych rozwiązań, szczególnie w zastosowaniach bardzo precyzyjnych jest klejenie. na szczególną zaś uwagę w tym przypadku zasługuje klejenie z utwardzaniem spoiny przy pomocy promieniowania UV, która to metoda wykorzystywana jest przede wszystkim w branży elektronicznej elektrotechnicznej, gdzie sprawdza się zdecydowanie najlepiej. Oferuje ona nam cały szereg korzyści, zaś sam proces jest niezwykle prosty i w zasadzie nie odbiega zanadto od pozostałych technologii klejenia z zastosowaniem innych klejów.

Proces klejenia przy zastosowaniu utwardzania spoiny promieniowaniem UV.

W przypadku zastosowania tego typu klejów, kluczem do sukcesu jest utrzymanie odpowiednich parametrów całego procesu. Najważniejszymi punktami, które należy spełnić w stu procentach będą te, które wymieniamy na liście poniżej.

  • Płaszczyzny klejone muszą być suche, odtłuszczone i pozbawione nierówności, aby spoina klejona była równomierna na całej swojej długości.
  • Klej musi być rozprowadzony równomiernie na obydwu płaszczyznach
  • Utwardzanie kleju powinno przebiegać w jednakowych warunkach na całej powierzchni spoiny. W tym przypadku ważną rolę odgrywają promienniki UV i ich sprawność. Jakiekolwiek niedociągnięcia w tym przypadku, będą prowadzić do wstępnych naprężeń spoiny podczas jej utwardzania, a tym samym do jej wstępnego, znacznego osłabienia.

Przestrzeganie tych wytycznym w zakresie procesu klejenia z utwardzaniem UV, będzie skutkować trwałą i solidną spoiną, odporną na uszkodzenia i naprężenia mechaniczne. Dzięki temu też, jest to technologia która może być wykorzystywana w wielu różnych zastosowaniach.

Zalety spoin klejowych utwardzanych promieniowaniem UV.

Przede wszystkim, jeśli chodzi o zalety tego typu technologii klejenia, to trzeba tutaj zwrócić szczególną uwagę na kwestię wysokiego poziomu wytrzymałości spoiny w stosunku do jej ceny. Niemniej jednak wszystkie zalety tego typu spoin prezentujemy na kolejnej liście poniżej.

  • Niski koszt wykonania spoiny – wielokrotnie niższy niż w przypadku innych technologii klejenia.
  • Krótki czas utwardzania spoiny – wystarczy kilkanaście sekund naświetlania promiennikiem aby spoina stała się utwardzona w stu procentach.
  • Długi czas żywotności kleju – po złączeniu ze sobą dwóch klejonych elementów, mamy około 60 minut, zanim trzeba będzie koniecznie przeprowadzić utwardzanie. Pozwala nam to na swobodną manipulację klejonymi przedmiotami oraz na przygotowanie ich większej ilości w celu jednorazowego ich utwardzenie w piecu UV.
  • Wysoki poziom trwałości i wytrzymałości spoin utwardzanych promieniowaniem UV.

Co prawda najkosztowniejsze w tym wszystkim będą promienniki UV do utwardzania klejów, niemniej jednak przy odpowiednim podejściu do całego zagadnienia, sam koszt wykonania jednej spoiny w procesie ciągłym na linii produkcyjnej, może być wyjątkowo niski. Jest to więc bardzo dobra technologia, którą warto wykorzystywać wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe.

Napisz Komentarz

Musisz być zalogowany aby napisać komentarz.