30/11/2017

Wybór ubezpieczenia dla rolników.

By grawertop

13752499703_915a2086da_zJedną ze zdecydowanie trudniejszych kwestii dla każdego rolnika jest umiejętny wybór polisy ubezpieczeniowej. Tym bardzie, iż zupełnie od niedawna wykupienie tego typu polisy przez rolników opłacających podatek rolny w części lub w całości oraz posiadając areał upraw rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha. Oczywiście warto tutaj zdać sobie sprawę z tego, iż pomimo faktu, że są to ubezpieczenia obowiązkowe to jednak w stu procentach korzystne dla większości rolników. Głównie chodzi tutaj o wszelkiego rodzaju zdarzenia losowe, takie jak chociażby powodzie, gradobicia czy też pożary przed którymi trzeba się zabezpieczyć. Aczkolwiek warto także zwrócić uwagę na ubezpieczenie OC dla rolników, które będzie zabezpieczać przed finansowymi konsekwencjami konieczności wypłaty zadośćuczynienia na rzecz osób trzecich, poszkodowanych w wypadkach, bezpośrednio wynikających z faktu proadzenia działalności rolniczej.

Ubezpieczenie obowiązkowe a dobrowolne.

Jak już wspomnieliśmy, nie wszyscy rolnicy będą tutaj podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom rolniczym, co jednak nie znaczy, iż ci, którzy nie mieszczą się w wytycznych ustawy, nie powinni z ubezpieczeń korzystać. Wręcz przeciwnie. Mogą oni wykupić sobie dobrowolne OC rolników, które zapewni im odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Mogą także ubezpieczyć swoje zabudowania gospodarcze od skutków zdarzeń losowych czy też nawet swoje plonu od skutków działania sił natury. Klęski żywiołowe to w zasadzie największe zagrożenie dla każdego gospodarstwa rolnego. Wystarczy zresztą wspomnieć tutaj słynna na cały kraj powódź roku 1997, kiedy to dziesiątki tysięcy gospodarstw zostało zatopionych a brak bezpieczeństwa uniemożliwił im odbudowę gospodarstw. Niedługo po tym czasie powstała odpowiednia ustawa, dzięki której gospodarstwa o powierzchni upraw powyżej jednego hektara, mają obowiązek wykupu ubezpieczeń rolniczych. Druga sprawa to fakt, iż nie za bardzo jest to przestrzegane, a włodarze gminni, którzy powinni nakładać sankcje finansowe na rolników uchylających się od obowiązku wykupu ubezpieczenia gospodarstwa i ubezpieczenia OC, nie kwapią się do tych sankcji w obawie przed utratą elektoratu.

Gdzie wykupić polisę ubezpieczenia rolniczego?

Wykupienie polisy ubezpieczenia rolniczego to dość kłopotliwa sprawa, tym bardziej, iż co roku trzeba takową polisę wykupić na nowo. Można ją wykupić w tej samej ubezpieczalni co dotychczas, lub wybrać inną, oferującą nam korzystniejsze i bardziej dopasowane do naszych potrzeb warunki. Generalnie rzecz ujmując, ustawa nie narzuca w tym zakresie żadnych wytycznych. Po prostu rolnicy mają być objęci ubezpieczeniem, w celu uniknięcia ewentualnych następstw zdarzeń losowych, które mogłyby doprowadzić do finansowego bankructwa, danego gospodarstwa rolnego. Aby wykupić odpowiednią polisę warto zrobić przegląd ofert dostępnych na rynku i wnikliwie je ze sobą porównać, dodatkowo analizując także wszystkie, dostępne na temat danej ubezpieczalni informacje i opinie. Bardzo dobrym serwisem oferującym tego typu porównanie ofert jest serwis moja polisa, gdzie znajdziemy nie tylko same porównania, ale jednocześnie będziemy mogli za jego pośrednictwem, wykupić, wybraną przez nas polisę w konkretnej ubezpieczalni.