27/04/2019

Wycieczki w rejonie Mont Blanc.

By grawertop

przystępna wyprawa trekkingowaMont Blanc to najwyższy szczyt alpejski o wysokości 4810 m n.p.m. Dla każdego alpinisty jego zdobycie jest ukoronowaniem wieloletnich przygotowań i zdobywania pomniejszych czterotysięczników. W zasadzie nie jest to też najtrudniejszy z alpejskich szczytów, niemniej jednak, z racji tego, iż najwyższy, jego zdobycie zapewnia pewien prestiż. Większość z nas jednak może sobie z góry odpuścić zdobywanie Mont Blanc, co nie znaczy, iż należy odpuścić sobie całkowicie wyprawy w Alpy. Zawsze możemy zdecydować się na równie ciekawe i ekscytujące wycieczki w rejonie Mont Blanc. Będą one także zapewniać nie lada atrakcje i przeżycia, jak również stawiać przed nami stosunkowo spore wymagania. Przyjrzyjmy się jednak nieco bliżej kwestii wypraw na wycieczki w rejonie Mont Blanc, bowiem dla wielu z nas, może się to okazać bardzo dobrym pomysłem na zbliżający się urlop.

Przygotowanie do wycieczki w rejonie Mont Blanc.

Niezależnie od tego, iż wycieczki w rejonie Mont Blanc należy uznać za stosunkowo mało wymagające, trzeba będzie się odpowiednio do nich przygotować. Mamy tutaj na myśli zarówno skompletowanie niezbędnego wyposażenia, jak i zadbanie o odpowiednie trening fizyczny. W końcu czekać nas będą spore wyzwania pod postacią pokonywania wielu kilometrów trasy w niejednokrotnie dość trudnym terenie. To prawda, iż alpejskie trasy górskie są przygotowane stosunkowo dobrze i zapewniają pewien komfort poruszania się po nich. Jednakże warto pamiętać, iż będzie to zawsze kilkugodzinny marsz po kamieniach, a to zawsze jest męczące. Szczególnie, że bardzo często trzeba będzie pokonywać spory zakres przewyższeń terenu.

Przygotowanie fizyczne

W ramach przygotowania fizycznego, powinniśmy przede wszystkim zadbać o siłę nóg. Tutaj odpowiednie treningi na siłowni powinny sprawę załatwić. Nie muszą one być nawet zbyt intensywne. W końcu nie wybieramy się na mistrzostwa świata w kulturystyce. Naszym zadaniem jest jedynie zadbać o lepszy poziom siły fizycznej naszych nóg, gdyż to one będą cierpieć najbardziej w tym przypadku.

Niezbędne wyposażenie na wycieczki w rejonie Mont Blanc.

Trzeba także pamiętać o niezbędnym wyposażeniu. Jeśli wybieramy się na wycieczki w rejonie Mont Blanc organizowane przez biuro podróży, to możemy liczyć na to, iż listę niezbędnego wyposażenia dostaniemy w chwili zakupu odpowiedniej wycieczki. Warto jednak samodzielnie wiedzieć, jakiego typu wyposażenie będzie dla nas niezbędne na tego typu wyprawach trekkingowych. Do najważniejszych elementów naszego wyposażenia będą tutaj więc należeć:

  • Plecak o pojemności ok. 30-40 litrów.
  • Wodoodporne buty górskie – powinny być wygodne i przewiewne, jednocześnie zabezpieczając stopę przed skaleczeniami czy też przed skręceniem
  • Odzież górska – wodoodporna, zapewniająca komfort. Warto, aby chroniła nas także przed wiatrem
  • Zabezpieczenie przed promieniowaniem UV.
  • Wyposażona w podstawowym zakresie apteczka, jak również zażywane na co dzień lekarstwa.
  • Pojemnik na wodę oraz termos na ciepłe napoje
  • Latarka czołowa, mały składany nóż, bielizna na zmianę

Są to elementy wyposażenia jak najbardziej podstawowe. W zasadzie będą wchodzić w skład wyposażenia każdej wyprawy trekkingowe, wobec czego warto sobie taką listę gdzieś zapisać. Warto także z wyprzedzeniem już zadbać o skompletowanie podstawowego wyposażenia. Dzięki temu, w chwili kiedy dostaniemy listę, będziemy musieli jedynie nasz ekwipunek uzupełnić o brakujące elementy a to na pewno będzie dla nas mniejszym obciążeniem finansowym.