03/11/2016

Wygoda obsługi oświetlenia na klatce schodowej.

By grawertop

lacznik-schodowyOświetlenie klatki schodowej, wymaga od nas specjalnego podejścia w celu zapewnienia sobie pełnej wygody jego eksploatacji. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, abyśmy mogli niezależnie od siebie włączać oraz wyłączać oświetlenie dwoma różnymi łącznikami, zlokalizowanymi w różnych miejscach (na pierwszej oraz drugiej kondygnacji). W tym celu jednak nie da się wykorzystać tradycyjnych łączników, bowiem te nie zapewniają nam takiej funkcjonalności. Tutaj niezbędne będzie zastosowanie odpowiednio dopracowanych łączników schodowych. Zobaczmy zatem jak to wygląda w praktyce.

Działanie łączników schodowych.

Tradycyjny łącznik, posiada jedno tylko przejście prądu, skutkiem czego, będzie w stanie albo zamykać obwód albo go otwierać, a tym samym przepuszczać płynący przez oświetlenie prąd, bądź go tez blokować. Łączniki schodowe są tutaj lekko zmodyfikowane, aby w każdej pozycji przepuszczały prąd, tylko zupełnie innym obiegiem. W każdej pozycji łącznika schodowego, będzie zamykany inny obwód. Całą instalację należy wykonać w następujący sposób.

  • Prąd podłączamy do źródeł światła a następnie do jednego z łączników.
  • Łączniki schodowe łączymy ze sobą dwoma przewodami
  • Do jednego łącznika dochodzi przewód z prądem przepływającym do źródeł światła, do drugiego zaś przewód 0.

Zasada działania łączników w tym schemacie jest prosta. Obwód będzie zamknięty tylko w przypadku, kiedy obydwa łączniki będą w tej samej pozycji i pozwolą na przepływ prądu. Przełączenie jednego z nich, powoduje otwarcie obwodu i brak przepływu prądu. Teraz z kolei, niezależnie od tego, który z łączników zostanie użyty, zawsze będzie on zamykać obwód elektryczny i uruchamiać oświetlenie. Można więc powiedzieć, iż łączniki schodowe to nieco unowocześniona wersja tradycyjnych łączników, zapewniająca nam możliwość efektywnego oświetlania klatek schodowych. W przypadku większej ilości kondygnacji, należy zastosować łączniki krzyżowe, których działanie jest nieco bardziej skomplikowane.

Dobieramy odpowiednie łączniki schodowe.

Oczywiście nie możemy tutaj wybierać byle jakich łączników schodowych, bowiem będą one narażone na ciągłe skoki napięcia, toteż podstawowym zadaniem będzie dla nas znalezienie łączników schodowych o odpowiedniej jakości. w tym celu warto przeanalizować ofertę poszczególnych sklepów z wyposażeniem elektrycznym i sprawdzić, które z nich będą wystarczająco bezpieczne do zastosowania w naszym domu. Oczywiście dużo jest tutaj także zależne od samego obciążenia przepływającego prądu, toteż warto mieć ten fakt na względzie wybierając łączniki schodowe do swojego domu. Chodzi tutaj głównie o to, aby codzienna eksploatacja oświetlenia w domu, w tym także oświetlenia klatki schodowej była w pełni bezpieczna i nie nastręczała jakichkolwiek trudności, bowiem chodzi tutaj w końcu o nasz komfort, naszą wygodę i nasze bezpieczeństwo.