02/12/2017

Zalety zastosowania łożysk wahliwych.

By grawertop

kulkowe_zwykleŁożyska wahliwe w przeciwieństwie do tradycyjnych łożysk kulkowych, charakteryzują się dwoma rzędami kulek na wspólnej kulistej bieżni w pierścieniu zewnętrznym, oraz dwoma bieżniami w postaci głębokich rowków w pierścieniu wewnętrznym. Dostępne są tutaj dwa ich typy. Jedne w wersji otwartej a drugie w wersji uszczelnionej. Ich największą zaletą jest brak wrażliwości na niewspółosiowość kątową wału względem oprawy, wynikającą z różnych przyczyn, takich jak na przykład ugięcie wału. Daje nam to stosunkowo spore możliwości w zakresie łożyskowania wałów w maszynach i urządzeniach, gdzie będziemy mieć do czynienia z dość sporymi obciążeniami nakładanymi właśnie na wał.

Najważniejsze cechy łożysk kulkowych wahliwych.

Wartym podkreślenia będzie tutaj przede wszystkim fakt, iż łożyska wahliwe będą charakteryzować się całym szeregiem cech, których nie spotkamy w przypadku łożysk niewadliwych. Do najważniejszych, wpływających na ich parametry techniczne oraz determinujących zastosowanie, należy zaliczyć:

  • Kompensację niewspółosiowości statycznej i dynamicznej – łożyska są wahliwe, a więc podobnie jak łożyska baryłkowe czy też łożyska CARB, dopasowują się do ustawienia wału i oprawy względem siebie.
  • Dobre osiągi w pracy z wysokimi prędkościami – generują mniejsze tarcie, niż łożyska kulkowe jakiekolwiek innego typu, a to z kolei gwarantuje niski poziom temperatury nawet przy bardzo dużych prędkościach obrotowych.
  • Minimalne wymagania w kwestii obsługi łożyska – niska ilość wydzielanego ciepła, zapewnia zmniejszenie intensywności obsługi, oraz wydłużenie trwałości eksploatacji łożyska.
  • Bardzo niski poziom tarcia – wynikający z niskiej powierzchni przylegania między kulkami łożyska a bieżnią pierścienia
  • Dobre osiągi w pracy pod niskim obciążeniem – wynikające z niwielkic wymagań w zakresie minimalnego obciążenia.
  • Wyjątkowo niski poziom hałasu – przyczyniają się do znacznego obniżenia poziomu hałasu i drgań, co pozwala na ich zastosowanie na przykład w wentylatorach pokojowych.

Zastosowanie łożysk kulkowych wahliwych.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety, jakimi charakteryzują się łożyska kulkowe wahliwe, można od razy przypuszczać, gdzie będą znajdywać swoje zastosowanie. W jednym z punktów powyżej wspominaliśmy, iż będą nadawać się precyzyjnie do łożyskowania wirnika w wentylatorach pokojowych. Szczególnie w najnowszych modelach silent, które charakteryzują się cichą i wolną pracą. Oczywiście sprawdzać się będą także wszędzie tam, gdzie zachodzi problem niewspółosiowości pomiędzy łożyskowanym wałem a oprawą, oraz będzie zachodzić częsta praca przy minimalnych obciążeniach. Generalnie rzecz biorąc, łożyska kulkowe wahliwe, zapewniają nam bardzo dobre parametry pracy, wobec czego stają się coraz bardziej popularne w wielu nowoczesnych zastosowaniach, a to z kolei sprawia, iż na rynku, systematycznie pojawia się coraz większa liczba modeli tego typu łożysk.