03/01/2018

Azalia w przydomowym ogrodzie.

By grawertop

azalia2Każdy z posiadaczy, przydomowych ogrodów ozdobnych, z całą pewnością będzie systematycznie dokładać wszelkich starań w celu osiągnięcia wysokiego poziomu estetyki w swoim ogrodzie. Jest to bardzo ważne, bowiem nasz ogród zawsze ma pełnić rolę miejsca, w którym będziemy relaksować się po pracy, a estetyczne jego urządzenie, będzie nam w tym zadaniu jedynie pomagać. Jednym z ciekawszych a zarazem mniej wymagających w zakresie nakładów pracy rozwiązaniem, okazuje się być wykorzystanie krzewów ozdobnych, takich jak Azalia, która będzie dostarczać przepiękny klimat i kolorowe kwiaty przez wiele lat.

Wybór odmian Azalii.

W pierwszej kolejności powinniśmy tutaj jednak skupić się na tym, aby prawidłowo wybrać Azalie do uprawy ogrodowej. Chodzi nam głównie o to, iż nie wszystkie odmiany będą w stanie poradzić sobie z naszymi warunkami klimatycznymi a szczególnie z porą zimy, kiedy temperatura może spadać do dwudziestu i więcej stopni poniżej zera. Z takim warunkami radzą sobie tylko nieliczne odmiany Azalii, toteż powinniśmy je starannie wyselekcjonować, aby pomiędzy nimi wybierać te, które będą nam odpowiadać w zakresie estetyki. Oczywiście profesjonalny dostawca Azalii nie powinien mieć jakichkolwiek trudności z dopasowaniem niezbędnych nam odmian Azalii, toteż w pierwszej kolejności warto informacje pozyskiwać właśnie u sprzedawcy. Jednakże, mając na względzie ludzką omylność, a czasami brak kompetencji, warto tutaj także samodzielnie pozyskać niezbędne informacje na temat poszczególnych odmian, aby mieć stuprocentową pewność, iż będzie to roślina idealna i bez trudu wytrzyma nasze, zimowe warunki pogodowe.

Przygotowanie do uprawy Azalii.

Najważniejszą kwestią zaraz po wyborze odpowiednich odmian Azalii, będzie staranne przygotowanie stanowiska oraz gleby do uprawy Azalii. Musimy tutaj pamiętać przede wszystkim o tym, iż Azalie, tak samo jak wszystkie Rhododendrony uwielbiają kiedy:

  • Gleba charakteryzuje się kwaśnym odczynem pH w przedziale 5-6,5
  • Stanowisko jest zacienione i osłonięte od słońca i wiatru
  • W okolicy stanowiska będzie pojawiać się wilgoć
  • W bezpośrednim sąsiedztwie znajdą się większe krzewy i drzewa, zapewniające dogodne warunki do rozwoju.

W zasadzie to spełnienie tych warunków nie należy do najtrudniejszych, aczkolwiek trzeba będzie się nieźle nagłówkowa. Chociażby dlatego, iż większe krzewy i drzewa w sąsiedztwie naszych azalii, nie powinny mieć tak samo jak ona płytkiego systemu korzeniowe. Jeśli by tak było, to większe rośliny z cała pewnością podbiorą naszym Azaliom wszystkie sole mineralne i pozostałe składniki odżywcze z gleby. Nasze Azalie po prostu przegrałyby batalię o wodę a to skazywałoby je na śmierć w danym miejscu nasadzenia. Wobec czego też, warto tutaj pamiętać o tych kilku ważnych kwestiach, aby nasza praca nie poszła na marne, a nasadzone przez nas Azalie mogły cieszyć nas swoim przepięknym widokiem przez wiele kolejnych sezonów od nasadzenia.