03/01/2018

Klejenie elementów w przemyśle.

By grawertop

uvaspotWspółczesny przemysł produkcyjny, bardzo często wymaga w procesie produkcji poszczególnych elementów, zastosowania skutecznej metody szybkiego łączenia poszczególnych detali ze sobą. W tym celu najlepszym rozwiązaniem w kwestii szybkiego czasu łączenia i precyzji, oraz parametrów połączenia klejowego, jest zastosowanie klejów utwardzanych światłem UV, generowanym przez odpowiednie urządzenia UV. Warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej tej technologii, bowiem w wielu przypadkach jest ona rozwiązaniem zdecydowanie najlepszym, wobec czego też, warto wiedzieć, jak z niej skorzystać.

Zalety i zastosowanie klejów utwardzanych światłem UV.

Klejenie detali w procesie produkcyjnym, z zastosowaniem klejów utwardzanych światłem UV, niesie za sobą stosunkowo spore korzyści, które warto sobie wymienić. Przede wszystkim samo utwardzanie kleju trwa zaledwie od kilku do kilkunastu sekund, czyli jest to proces wyjątkowo szybki, sprawdzający się idealnie w złożonych i szybkich procesach produkcyjnych. Perfekcyjnie wręcz sprawdza się ta metoda w przemyśle elektronicznym, elektrotechnicznym, medycznym, czy też optycznym, a także w bardziej precyzyjnych procesach związanych z branżą motoryzacyjną. Odpowiednie urządzenia UV montowane są na linii produkcyjnej, gdzie w toku procesu następuje przygotowanie elementów do klejenia, ich klejenie, zespolenie oraz utwardzenie spoiny klejowej.

Bardzo istotną zaletą jest tutaj także dość długi czas życia kleju. Pozwala nam to na swobodne manipulowanie łączonymi detalami przez długi czas, i ewentualne doklejanie do nich kolejnych detali, przed przystąpieniem do procesu ich utwardzania. Ostatecznie musimy także zwrócić uwagę na wysoki poziom trwałości połączeń klejonych tą metodą, co też zapewnia nam bardzo dobre parametry osiągane w procesach produkcyjnych.

Urządzenia do utwardzania klejów światłem UV.

W celu wykorzystania tej metody klejenia, niezbędne będą oczywiście odpowiednie, żywiczne, jednoskładnikowe kleje utwardzalne światłem UV, oraz same urządzenia UV do utwardzania klejów. Będzie to w przypadku każdej linii technologicznej, konkretna inwestycja, która jednak stosunkowo szybko się zwróci. Koszt klejenia jest stosunkowo niski w stosunku do parametrów gwarantowanych przez tę technologię, co należy tutaj potraktować także, jako kolejną zaletę tej technologii. Możemy także spotkać się z mniejszymi lampami UV do utwardzania klejów, które stosowane będą w ręcznym klejeniu, na skalę nie przemysłową. W każdym jednak przypadku urządzeń do utwardzania UV, należy pamiętać o regularnym pomiarze intensywności naświetlenia, bowiem lampy UV ulegają zużyciu, a niestety, nieprawidłowy poziom naświetlenia będzie przyczyniać się do nieprawidłowego wykonania spoiny. Po prostu połączenie klejowe nie będzie charakteryzować się wymaganymi i zakładanymi przez nas parametrami technicznymi, czego przecież należy za wszelką cenę unikać.