Butelki z tworzyw sztucznych.
17/01/2022

Butelki z tworzyw sztucznych.

By grawertop

Obecnie, butelki z tworzyw sztucznych, to jedna z najlepszych form opakowań do wszelkiego rodzaju płynnych produktów spożywczych oraz chemicznych. Charakteryzują się one licznymi korzyściami w stosunku do innych rodzajów opakowań, aczkolwiek trzeba także pamiętać o tym, iż tworzywa sztuczne, odpowiadają za zdecydowaną część zanieczyszczeń środowiska naturalnego naszej planety. W każdym jednak razie, to nie do końca, butelki z tworzyw sztucznych są odpowiedzialne za ten stan rzeczy. W tym przypadku, zdecydowanie największą winę ponosi człowiek i jego brak zrozumienia istoty problemu.

Dlaczego butelki z tworzyw sztucznych są tak dobrym rozwiązaniem?

Przede wszystkim ze względu na fakt, iż w porównaniu z innymi rodzajami opakowań (szkło, stal), zapewniają dystrybuowanym za ich pomocą produktom o wiele większy poziom bezpieczeństwa. Generalnie, wszystkie, najważniejsze zalety, jakimi charakteryzują się butelki z tworzyw sztucznych, przedstawia poniższa lista.

  • Wysokie bezpieczeństwo dla dystrybuowanych produktów – w przeciwieństwie do innych rodzajów opakowań, butelki z tworzyw sztucznych, są o wiele bardziej odporne na uszkodzenia. Do rzadkości należą sytuacje, aby w trakcie wypadków transportowych, butelki plastikowe ulegały uszkodzeniu wraz z zawartością. Tego samego nie można powiedzieć niestety o, na przykład opakowaniach szklanych.
  • Niska waga – butelki z tworzyw sztucznych są także o wiele lżejsze niż inne. Dzięki temu, ograniczamy kosztu transportu. Przy takim samym poziomie załadunku i zużyciu paliwa, możemy transportować jednorazowo większą ilość właściwego produktu. Poza tym, butelki plastikowe mają też mniejszą objętość.
  • Nieduży koszt produkcji – jest to wręcz koszt znikomy, na tyle nieistotny, iż większość producentów zupełnie nie przejmuje się kwestiami odzysku, bowiem produkcja nowych butelek nie pochłania nadmiernych kosztów.
  • Możliwość ponownego wykorzystania – butelki z tworzyw sztucznych, możemy praktycznie nieograniczoną ilość razy poddawać dalszemu przetwarzaniu. Możemy zużyte opakowania poddawać procesowi recyklingu i wytwarzać z nich kolejne butelki, czy też inne produkty z tworzywa sztucznego.

Butelki plastikowe a ekologia.

Bardzo poważnym problemem, dotyczącym butelek z tworzyw sztucznych jest kwestia zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Okazuje się bowiem, iż plastik, odpowiada obecnie za zdecydowaną część zanieczyszczeń naszego środowiska naturalnego. Jest to poniekąd wynikiem niskiego kosztu jego produkcji, skutkiem czego nikt się nie przejmuje odzyskiem zużytych już butelek z tworzywa sztucznego. Z drugiej strony, brakuje też odpowiednich regulacji prawnych, które nałożyłyby na producentów obowiązek ich odzyskiwania. W każdym razie, musimy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie regulacje w tym zakresie, jeśli nie chcemy, aby naszą planetę, przykryła metrowa warstwa plastiku. A przecież produkcja butelek z PCR i innych tworzyw sztucznych, mogła by się opierać w dużej mierze na tworzywach pochodzących z odzysku.

Podsumowanie.

Ostatecznie, możemy powiedzieć, iż butelki z tworzyw sztucznych stanowią bardzo dobre rozwiązanie i to pomimo swoich wad. Trzeba jedynie wprowadzić odpowiednie regulacje prawne, które doprowadzą do zwiększenia odzysku tworzywa sztucznego i jego ponownego wykorzystania, a z całą pewnością nasza planeta odczuje ulgę. Nie musimy wcale rezygnować z tworzyw sztucznych, żeby planeta była czysta i nadająca się do życia.