24/08/2021

Czy picie kranówki jest bezpieczne?

By grawertop

Woda potrzebna jest do życia każdemu człowiekowi. Dlatego stały dostęp do tego surowca bezpośrednio wpływa na jakość naszego życia. Wydawać by się mogło, że każda osoba mieszkająca w domu czy mieszkaniu ma dostęp do wody pitnej z kranu. Ale czy woda ta jest bezpieczna? Wokół tego tematu wciąż krąży wiele spekulacji. Niektórzy uważają, że jej picie nie jest bezpieczne dla zdrowia. Jaka jest prawda? Czy picie kranówki jest zdrowe? Jakie są alternatywy dla takiego rozwiązania? Odpowiedź poniżej!

Wymogi dla wody z kranu w Polsce i w Unii Europejskiej

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że jakość wody z kranu regulowana jest zarówno przez prawo polskie, jak i prawo Unii Europejskiej. Oznacza to, że dostawcy muszą ściśle trzymać się obowiązujących norm i przepisów dotyczących jakości wody. Z tego względu, zanim woda zostanie dostarczona do domów, mieszkań, biur czy innych miejsc, jest filtrowana, czyszczona i badana pod wieloma różnymi względami. Dostawcy dążą do takiej jakości, aby była ona bezpieczna do picia oraz, aby dostawa wody butelkowej z zewnątrz nie była konieczna. Jej stan kontrolowany jest regularnie, a częstotliwość kontroli zależy od wydajności wodociągu w ciągu doby. W dużych miastach badania takie mogą być przeprowadzane nawet codziennie.

Te informacje pozwalają nam komfortowo korzystać z kranówki i wykorzystywać ją do picia, ponieważ badania przeprowadzane przez dostawców wykrywają szkodliwe związki w wodzie, zanim trafi ona do naszych rur. Jest jednak jedno „ale”. Niepokojący może okazać się ostatni odcinek drogi, którym dociera do nas woda. Za bezpieczeństwo w tej kwestii odpowiada właściciel nieruchomości. Niestety czasem może zdarzyć się tak, że ze względu na zaniedbanie, rury nie są dobrze sprawdzane i na tym odcinku może dojść do mechanicznego zanieczyszczenia. Może to wpłynąć nie tylko na smak wody, ale również na zdrowie osoby, która taką wodę spożyje.

Alternatywy dla picia wody prosto z kranu

Jeśli nie jesteśmy pewni jakości wody z kranu, zawsze możemy skorzystać z innych rozwiązań. Alternatywą dla kranówki może być zwykły dystrybutor wody, który wymienia się po jego opróżnieniu, lub specjalne dystrybutory, które podłączane są bezpośrednio do sieci wodociągowej. To drugie rozwiązanie zyskuje w ostatnim czasie coraz większą popularność. Wykorzystywane jest głównie w miejscach pracy, dzięki czemu pracownicy mają stały dostęp do bezpiecznej i zdrowej wody pitnej. Dużą zaletą jest też znikome zużycie plastiku, co ma pozytywny wpływ na środowisko.