20/03/2020

Jak wykupić ubezpieczenie rolnicze?

By grawertop

Wykupienie ubezpieczenia rolniczego to dla wielu gospodarstw obowiązek. Zgodnie z ustawą z 22 maja 2003 roku, każde gospodarstwo o powierzchni upraw rolnych powyżej jednego hektara, które podlega w części lub całości opodatkowaniu podatkiem rolnym, podlega pod obowiązkowe ubezpieczenia rolne. Warto przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej, bowiem nie każdy z rolników zna podstawowe przepisy i założenia, które obowiązują go w takim przypadku. Warto też sprawdzić, w jaki sposób wybrać dobre ubezpieczenie, aby chroniło rolnika przed wszystkimi zdarzeniami, które mogłyby pociągnąć za sobą poważne konsekwencje finansowe.

Gdzie wykupić dobre ubezpieczenie rolnicze?

Przede wszystkim, musimy tutaj dookreślić, co mamy na myśli mówiąc dobre ubezpieczenie rolnicze. Wcale nie chodzi nam o to, aby było to najtańsze OC rolnika, bowiem nie zawsze będzie to dobrym rozwiązaniem. Owszem, czasami może się okazać, iż zakres prowadzonej działalności rolnej idealnie dopasowany jest do wykupienia najtańszych ofert ubezpieczenia OC rolnika. W wielu jednakże przypadkach jest wręcz przeciwnie i najtańsze oferty nie są tutaj dobrym rozwiązaniem.

Szukając więc ubezpieczenia dopasowanego do konkretnego przypadku gospodarstwa rolnego, warto dość precyzyjnie sprawdzić poszczególne oferty ubezpieczalni. Każda z nich będzie bowiem oferować zupełnie odmienne podejście do kwestii ubezpieczeń. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z porównywarka ofert ubezpieczenia. Najlepszym zaś jest doradca ubezpieczeniowy. Ten człowiek bardzo dobrze będzie ogarniać wszystkie tematy związane z doborem właściwej polisy ubezpieczenia dla rolnika. W większości przypadków, to właśnie doradca będzie najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli nam wykupić ubezpieczenie idealnie dopasowane do zakresu prowadzonej działalności rolnej.

Czy zawsze niezbędne jest ubezpieczenie rolnicze?

Warto sobie także powiedzieć, iż nie zawsze, nie każdy rolnik będzie podlegać pod przepisy ustawy z dnia 22 maja 2003 „O ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych” wraz z późniejszymi zmianami. Skutkiem tego, nie każdy jest obowiązany do wykupienia ubezpieczeń rolniczych. Niemniej jednak warto w tym przypadku wykupić dobrowolne OC rolników, niezależnie od przepisów w/w ustawy. Dzięki temu bowiem zabezpieczamy swoje gospodarstwo na wypadek różnych zdarzeń losowych, które mogłyby doprowadzić do poważnych zagrożeń dla utrzymania gospodarstwa. Wystarczy jeden poważny wypadek z udziałem osoby trzeciej, której trzeba będzie wypłacić zadość uczynienie i mamy problem gotowy. Bez ubezpieczenia trzeba będzie sporą gotówkę wyciągnąć samodzielnie, a to niejednokrotnie może się skończyć po prostu koniecznością ogłoszenia upadłości gospodarstwa. Jednym słowem ubezpieczenia rolnicze to dobre rozwiązanie, które pozwala na utrzymanie bezpieczeństwa całego gospodarstwa.