13/08/2021

Kiedy używać wypełnień tymczasowych?

By grawertop

Wypełnienie, czyli tak zwane plomby tymczasowe są obecnie najlepszym sposobem na to, aby odbudować zęba po wykonaniu leczenia zachowawczego, po usunięciu wszelkich zmian próchnicznych twardej tkanki zęba. Wypełnienia dzielimy na dwie grupy: ostateczne i tymczasowe. Zarówno te, jak i te komponenty można nabyć pod adresem: sklep.marrodent.pl. Czym one są i jakie występują między nimi różnice?

Jakie są różnice pomiędzy plombami tymczasowymi a ostatecznymi?

Plomby tymczasowe stosuje się w celu zamknięcia ubytku na pewien okres, który ustalony jest z góry przez stomatologa. Mają one stworzyć odpowiednie zabezpieczenie pomiędzy ubytkiem zęba a miazgą. Kolejną sytuacją, w której dentysta może zastosować takie wypełnienie, jest moment, w którym trudno jest zapewnić odpowiednią suchość w miejscu, gdzie będzie wykonywany zabieg.

Natomiast plomby ostateczne zakładane są, wtedy gdy chcemy je mieć już na zawsze i nie planujemy w przyszłości żadnej wymiany. Niestety nawet mimo to, że będą one wykonane z wysokiej jakości materiałów i zamontowane fachowo to nie posłużą nam do końca naszego życia, ponieważ materiał zawsze zużywa się z biegiem czasu i w pewnym momencie może zacząć przeciekać. Ponadto na wszystko cały czas działają bakterie próchnicotwórcze, które wywołują próchnicę wtórną i żeby ją całkowicie wyleczyć, trzeba pozbyć się wadliwego wypełnienia.

Żeby plomba ostateczna mogła spełniać swoje założenie, podczas zabiegu zakładania, nie powinna do ubytku dostać się ślina, krew czy inna ciecz. Właśnie wtedy najczęściej stosuje się odpowiednie plomby tymczasowe, które chemicznie będą wiązały się z zębem.

Po wyleczeniu masywnego krwawienia, które powoduje stan zapalny dziąseł, wykonuje się wymianę wypełnienia tymczasowego na stałe amalgamatowe albo kompozytowe. Stomatolodzy wykorzystują w swojej pracy również fleczer. W branży dentystycznej jest to uniwersalne wypełnienie, które stosuje się przy nagłym zabezpieczeniu zęba.

Kiedy potrzebne są tymczasowe wypełnienia i gdzie je można nabyć?

W każdym gabinecie stomatologicznym powinny znajdować się niezbędne materiały do tymczasowego wypełniania zębów. Niezbędne są najczęściej w sytuacjach, kiedy dentysta przygotowuje swojego pacjenta do różnego rodzaju zabiegów. Dostępne są na: https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/materialy-wypelnieniowe/wypelniena-tymczasowe.html

Plomby tymczasowe są bardzo łatwe w zakładaniu i usuwaniu ubytku, a dodatkowo korzystnie wpływają na tkankę przyzębia. Szeroki asortyment tego rodzaju produktów można nabyć pod adresem internetowym: sklep.marrodent.pl. Niektóre są od razu gotowe do użycia, ale można także zamówić te do zarabiania.