16/10/2020

Pompy do igłofiltrów o niedużej wydajności.

By grawertop

Odwadnianie terenów podmokłych, o zbyt wysokim poziomie wody gruntowej, wymaga zastosowania odpowiednio dobranej instalacji igłofiltrowej. Oczywiście w każdym przypadku będzie to zupełnie inna instalacja. Musimy bowiem zdać sobie sprawę z tego, iż efektywność odwadniania, zależy w dużej mierze właśnie od prawidłowości dopasowania instalacji do konkretnych warunków terenowych. Bardzo często trzeba będzie tutaj więc zastosować pompy do igłofiltrów o niedużej wydajności, zapewniające niskie koszty eksploatacji oraz duży zakres mobilności. Czasami zaś, będziemy musieli skorzystać z dużych agregatów pompowych, aby prowadzić odwodnienia przy dużych ilościach wody napływowej.

Nieduże instalacje igłofiltrowe.

Kwestią kluczową jest tutaj określenie konkretnych warunków terenowych panujących na terenie inwestycji. Musimy określić z dość sporą precyzją, jakiego rodzaju instalacja igłofiltrowa będzie nam niezbędna. Czasami wystarczające jest bowiem zastosowanie instalacji obsługującej 10-15 igłofiltrów. Wynikać to może z bardzo niedużej ilości wody gruntowej, a w związku z tym z szerszego rozstawienia igłofiltrów w gruncie. Może to być także wynikiem niezbyt rozległej flanki robót ziemnych, co przekłada się na zmniejszenie liczby igłofiltrów stosowanych w jednym szeregu. W tego typu sytuacjach, możliwe będzie zastosowanie pompy do igłofiltrów o niedużej wydajności. Pompy obsługującej mniejsze ilości igłofiltrów, o niższych kosztach eksploatacyjnych.

Jakie pompy do igłofiltrów o niedużej wydajności?

We wspomnianych przypadkach, należy przede wszystkim starannie dobrać pompę do ilości igłofiltrów zastosowanych w danym przypadku. Jeśli w danym przypadku będziemy stosować igłofiltry w ilości około 30 sztuk, to raczej powinniśmy się kierować w stronę pełnowymiarowych pomp. Chodzi tutaj o pompy i agregaty pompowe o wydajności powyżej 100 m3/godz. Jeśli jednak, w danym zastosowaniu będziemy użytkować 15 i mniej igłofiltrów, warto poszukać rozwiązań innych, bardziej kompaktowych, zapewniających niższe koszty eksploatacji i większą mobilność.

Tego typu rozwiązaniem może się okazać pompa SPATE 75 z silnikiem 3 kW produkcji Yanmar. Jednostka jest niezbyt duża i niezbyt ciężka, bowiem na swojej ramie z kołami waży zaledwie 90 kg. Jest więc urządzeniem bardzo mobilnym. W kwestii pozostałych parametrów technicznych, zapewnia nam wydajność na poziomie 30 m3/godz. oraz wysokość podnoszenia na poziomie 30 m. Jest to urządzenie dość dobrze sprawdzające się podczas pracy z niedużymi instalacjami igłofiltrowymi. Co ważne, kupując tego typu pompę nie musimy wydawać tak samo dużych pieniędzy jak w przypadku pełnowymiarowych agregatów. Tutaj w zupełności wystarczającą powinna być inwestycja na poziomie 30 tys. PLN.

Tego typu kompaktowe pompy igłofiltrowe będą znajdywać swoje zastosowanie przede wszystkim w mniejszych firmach, które podejmują się realizacji mniejszych zakresowo robót ziemnych. Pompa będzie bowiem w ich zasięgu cenowym, a co więcej zapewni niskie koszty obsługi i odpowiedni poziom wydajności pracy.