31/08/2017

Produkcja brykietu drzewnego z biznesowego punktu widzenia.

By grawertop

brykieciarka_1Wśród wielu różnorodnych opcji biznesowych, jedną z ciekawszych w ostatnim czasie jest rozkręcenie własnej produkcji brykietów drzewnych. Jest to na chwilę obecną dość ciekawe rozwiązanie, zyskujące znacznie na popularności, bowiem nowe przepisy prawne, zakazują użytkowania paliw słabej jakości do ogrzewania naszych domów, a co za tym idzie, coraz większa ilość właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na inwestycje związane z wymiana przestarzałych kotłów grzewczych na nowoczesne systemy. Bardzo często będą to systemy pracujące w oparciu o piec kominkowy, opalany właśnie brykietem drzewnym. Można więc powiedzieć, iż klientów na brykiety drzewne nie będzie obecnie brakować.

Niezbędne wyposażenie do produkcji brykietu drzewnego.

Oczywiście zanim przystąpimy do produkcji brykietu trzeba będzie się odpowiednio do tego przygotować, a to wymaga także pewnych nakładów finansowych. Trzeba dysponować odpowiednim obiektem produkcyjnym oraz halą magazynową, w której będzie można składować gotowe brykiety bez narażania ich na kontakt z wilgocią. Hala powinna być więc sucha i wentylowana, aby brykiety zachowywały swoje parametry pod względem wilgotności, która nie powinna przekraczać 15%, aby brykiet dobrze się palił i gwarantował maksymalnie wysoką wartość opałową. Suchy brykiet gwarantuje nam także dobry poziom wydajności samego pieca kominkowego, co wpływa na koszty ogrzewania w tym przypadku.

Musimy zapatrzyć się także w odpowiedni maszyny do produkcji brykietów, najlepiej takie, które umożliwiać będą nam przerób każdego rodzaju odpadów drzewnych, a więc zarówno trociny, wióry, jak i zrębki drzewne. Dzięki temu tez z całą pewnością będziemy mieć o wiele mniej problemów z pozyskiwaniem materiału do produkcji brykietów drzewnych. Wystarczy odpowiednia umowa z okolicznymi tartakami, które przecież muszą się pozbywać trocin oraz innych odpadów drzewnych, które my po prostu zrębkujemy i przerabiać będziemy na brykiety drzewne.

Sprzedaż gotowego brykietu.

Skoro już mamy odpowiednia przestrzeń produkcyjna i magazynową, wraz z niezbędnymi maszynami do produkcji brykietu, warto jeszcze zająć się sprzedażą gotowego brykietu, bowiem nie sztuką jest wyprodukować tony materiałów opałowych nie mając możliwości ich sprzedaży. Musimy zadbać o to, aby każda brykieciarka na naszym stanie nie pracowała dla samego tylko wytwarzania brykietu. Produkcja musi przynosić odpowiednie zyski, dzięki czemu będziemy mieć możliwość utrzymywania obiektów, oraz samych brykieciarek, które przecież także wymagają remontów i przeglądów, oraz systematycznego i regularnego serwisowania, aby możliwe było utrzymywanie produkcji na wymaganym poziomie. Jednym słowem sprzedaż gotowego brykietu powinna iść w parze z jego produkcją, aby mieć możliwość utrzymania całej produkcji na odpowiednio wysokim poziomie.