30/08/2019

Profesjonalna i bezpieczna akumulatorownia.

By grawertop

Współcześnie, praktycznie na każdym większym zakładzie produkcyjnym, a już z całą pewnością na magazynach logistycznych, znajdują się akumulatorowe wózki widłowe. Stosowanie akumulatorowych wózków w miejsce spalinowych jest przede wszystkim bardziej ekologiczne, ale także i ekonomiczne. Poza tym nie są one tak bardzo hałaśliwe, jak spalinowe, toteż i komfort pracy staje się dzięki temu o wiele wyższy. Jednakże w tym przypadku pozostaje jeszcze kwestia ładowania baterii trakcyjnych. W tym celu na obiekcie niezbędna jest akumulatorownia, czyli pomieszczenie, w którym będzie realizowany proces ładowania baterii trakcyjnych. A że jest to proces z którym wiążą się pewne zagrożenia, należy się tutaj odpowiednio do tego przygotować.

Przygotowanie pomieszczenia akumulatorowni.

Skoro wspomnieliśmy o zagrożeniach, to warto powiedzieć nieco więcej na temat tego, jak powinna być przygotowana akumulatorownia, aby zneutralizować najważniejsze zagrożenia związane z jej funkcjonowaniem. Przede wszystkim więc, powinno to być bezwzględnie, odrębne, odizolowane od otoczenia pomieszczenie. Stale jednak można zetknąć się z wadliwym podejściem i ładowaniem akumulatorów bezpośrednio na hali, na wystawionych paletach. Jest to karygodny błąd stwarzający dodatkowe zagrożenie dla pracowników jak i dla mienia przedsiębiorstwa.
Wyposażenie niezbędne do prawidłowego działania pomieszczenia akumulatorowni przedstawia się tutaj następująco:

  • Ściany i podłogi powinny być wyłożone materiałem kwasoodpornym – w zupełności wystarczające będą płytki ceramiczne z odpowiednim atestem.
  • Pomieszczenie powinno posiadać odrębną instalację elektryczną
  • Oświetlenie powinno charakteryzować się brakiem iskrzenia przy włączaniu i wyłączaniu.
  • Należy bezwzględnie zamontować system detekcji wodoru
  • W połączeniu z powyższym systemem powinna pracować wentylacja mechaniczna – pracuje non stop, natomiast w chwili wychwycenia nadmiernego stężenia wodoru, uruchamiana będzie na 100%
  • Niezbędne jest także doprowadzenie bieżącej wody do pomieszczenia akumulatorowni.

Mamy tutaj więc stosunkowo ścisłe wytyczne, które będą podstawowym zabezpieczeniem pomieszczenia akumulatorowni na wypadek pojawienia się jakichkolwiek zagrożeń. Dzięki temu, poziom bezpieczeństwa pracy na zakładzie będzie bardzo wysoki, przez co też wzrastać będzie automatycznie komfort pracy.

Dodatkowe wyposażenie akumulatorowni.

Wartym podkreślenia jest fakt, iż akumulatorownia powinna być także wyposażona w pewne dodatkowe elementy. Przykładem może być chociażby wózek serwisowy, usprawniający obsługę akumulatorów bez konieczności ich przemieszczania. Ważnym elementem będą także wózki na same akumulatory, które usprawniają ich załadunek i rozładunek z wózków widłowych. Akumulator jest przekładany bezpośrednio z widłaka na wózek i na odwrót. Wózki te poza tym posiadają pod spodem wannę ze stali kwasoodpornej na wypadek wycieku płynów z akumulatora. Zawsze bowiem może dojść do rozszczelnienia w wyniku błędu w toku ładowania czy też najzwyklejszej w świecie awarii.

Jednym słowem należy tutaj zadbać o odpowiednie zabezpieczenie akumulatorowni, aby zapewnić sobie maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas ładowania akumulatorów. Jest to jednak jak najbardziej możliwe i w zasadzie nie będzie wymagać od nas nadmiernych inwestycji finansowych.