02/06/2019

Profesjonalne projekty i realizacje akumulatorowni.

By grawertop

Pomieszczenie akumulatorowni na wszelkiego rodzaju obiektach przemysłowych, powinno być wykonane zgodnie z obowiązującymi standardami w tym zakresie. Chodzi tutaj głównie o kwestie bezpieczeństwa, bowiem ładowanie baterii trakcyjnych niesie za sobą stosunkowo sporo zagrożeń. Przede wszystkim, występuje tutaj ryzyko wybuchowe, w przypadku wydzielania się wodoru, jak również zagrożenie zatrucia. W związku z tymi zagrożeniami, pomieszczenia akumulatorowni, powinny być wykonywane według odpowiednich zasad. W przeciwnym przypadku, zupełnie niepotrzebnie jest podnoszony poziom zagrożenia na obiekcie.

Projekty i realizacje akumulatorowni.

Przede wszystkim, trzeba tutaj w pierwszej kolejności sprawdzić obecnie pojawiające się na rynku projekty i realizacje akumulatorowni. Są to bardzo dobrze zaprojektowane pomieszczenia, które spełniają wszelkie standardy bezpieczeństwa w tym zakresie. Nowoczesne akumulatorownie wyposażone są w niezbędne zabezpieczenia, dzięki czemu ładowanie baterii trakcyjnych nie stanowi większego problemu. Co zaś najważniejsze, w razie jakichkolwiek trudności, mamy na miejscu wszystkie systemy zabezpieczające przed ewentualnymi zagrożeniami wybuchem czy też zatruciem. Podstawowym systemem zabezpieczenia jest tutaj system detekcji wodoru. Jego wydzielanie się z rozszczelnionego akumulatora jest największym zagrożeniem. System detekcji wodoru zaś, natychmiast przy przekroczeniu dopuszczalnego stężenia, uruchamia wentylację mechaniczną. Dzięki temu nie ma możliwości doprowadzenia do zagrożenia wybuchowego. Co również bardzo istotne, projekty i realizacje akumulatorowni przewidują zastosowanie odpowiednich instalacji elektrycznych i oświetleniowych. Są to instalacje nieiskrzące. Dzięki ich wdrożeniu w akumulatorowniach, ryzyko spowodowania wybuchu jest ograniczone wręcz do minimum.

Realizacja akumulatorowni.

Oczywiście jeśli chodzi o prawidłowe wykonanie pomieszczenia akumulatorowni, to kwestią kluczową będzie znalezienie solidnego wykonawcy. Obecnie znaleźć można kilka solidnych przedsiębiorstw, zajmujących się realizacją tego typu prac. Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać o podstawowych zasadach w tym zakresie. Najważniejszymi zasadami są zaś następujące:

  • Pomieszczenie akumulatorowni powinno być odrębnym pomieszczeniem na obiekcie – niestety bardzo często na halach produkcyjnych, po prostu ustawione są palety gdzie realizuje się proces ładowania baterii trakcyjnych.
  • Akumulatorownia powinna być należycie wyposażona w niezbędny sprzęt bezpieczeństwa – dopływ wody, system detekcji wodoru, nieiskrząca instalacja elektryczna, wentylacja mechaniczna
  • Podłogi i ściany pomieszczenia akumulatorowni powinny być wyłożone materiałem kwasoodpornym.

Oczywiście warto zadbać także o to, aby akumulatorownia była wyposażona w niezbędne, dodatkowe wyposażenie. Dzięki temu jej obsługa będzie o wiele łatwiejsza, prostsza i bardziej efektywna. Co zaś najważniejsze, poziom bezpieczeństwa będzie bardzo wysoki, a to w tym przypadku jest kwestią najistotniejszą.