profile oświetleniowe
23/05/2022

Profile oświetleniowe i ich zastosowanie.

By grawertop

Profile oświetleniowe, to obecnie jedno z popularniejszych rozwiązań, w zakresie wykańczania wnętrz naszych domów, czy też w meblarstwie. Dzięki ich zastosowaniu możemy osiągnąć o wiele lepsze efekty estetyki wykończenia mebli czy tez wnętrz. Poza tym, profile oświetleniowe, stanowią także dodatkowe źródło oświetlenia w pomieszczeniach mieszkalnych. Można więc powiedzieć, iż jest to bardzo dobre rozwiązanie, sprawdzające się w kilku aspektach.

Czym są profile oświetleniowe?

Same profile oświetleniowe to nic innego jak profile wytłaczane z tworzywa sztucznego. W tym przypadku jest to najczęściej poliwęglan, bowiem charakteryzuje się dużym poziomem przezroczystości. Wewnątrz profilu montowana jest listwa LED, która stanowi w tym przypadku źródło światła. Może ona być zasilana bezpośrednio z sieci, bądź też z baterii czy też akumulatora.

Bardzo ważną kwestią jest także to, iż profile oświetleniowe charakteryzują się dużym zakresem wytrzymałości na czynniki zewnętrzne. Nie jest łatwo doprowadzić do ich uszkodzenia. Są też giętkie, a więc możemy je stosować także na powierzchniach nie do końca równych. Możemy je także ze sobą łączyć, co pozwala tworzyć większe struktury oświetleniowo wykończeniowe do naszych wnętrz mieszkalnych.

Gdzie stosujemy profile oświetleniowe?

Profile oświetleniowe są wykorzystywane w bardzo wielu przypadkach. Jednym z najczęściej spotykanych zastosowań, jest wykańczanie wnętrz. Wszelkiego rodzaju wnęki ścienne, czy też sufitowe, mogą być dodatkowo wykończone profilami oświetleniowymi, zapewniając dodatkowy poziom estetyki oraz oświetlenia pomieszczenia, poza głównym systemem oświetlenia.

Obecnie, niemal każdy producent profili świetlnych posiada w swoje ofercie szeroki wybór tego rodzaju wykończeń. Pozwala nam to na idealne dopasowanie profili do naszych wnętrz. Tak, aby ostatecznie osiągnąć doskonałe efekty zarówno w kwestii wykończenia wnętrza, jak i jego dodatkowego oświetlenia. Oczywiście istnieje także możliwość wytłaczania profili świetlnych według indywidualnych potrzeb, według dostarczonego do producenta projektu. Jest to co prawda bardziej kosztownym rozwiązaniem, niemniej jednak zapewnia nam jeszcze większe możliwości kształtowania estetyki wykończenia wnętrza naszych domów i mieszkań.

Podsumowanie.

Ostatecznie więc, możemy powiedzieć, iż profile oświetleniowe to doskonałe wręcz rozwiązanie w zakresie dodatkowego oświetlenia wnętrz, przy jednoczesnym jego wykańczaniu. Szeroki możliwości ich zastosowania w różnych przypadkach, sprawiają, iż w ostatnich latach stały się bardzo popularnym rozwiązaniem. Z całą też pewnością w najbliższym czasie, ich popularność będzie wyraźnie wzrastać. Tym bardziej, iż profile oświetleniowe możemy dopasować do praktycznie każdego rodzaju wykończenia wnętrza. Wystarczy znaleźć odpowiedni rodzaj profilu, wykonany z danego materiału i dobrać kolorystykę zastosowanych listew LED w ich wnętrzu.