24/10/2020

Rhododendrony w przydomowym ogrodzie.

By grawertop

Przydomowy ogród to dla każdego z nas miejsce, w którym staramy się wypocząć po całym dniu spędzonym w pracy. Aby jednak ogród dostarczał nam odpowiedniej porcji relaksu, musimy najpierw o niego zadbać. Musimy starannie i precyzyjnie zaplanować każdy jego element. Tak, aby w przyszłości wymagał od nas jak najmniej pracy, a dostarczał jak najlepszych wrażeń. Jednym z ciekawych pomysłów w tym tonie utrzymanych, są Rhododendrony w przydomowym ogrodzie. Są to wspaniałe, kolorowe i pachnące rośliny o niezbyt wielkich wymaganiach w zakresie uprawy. Trzeba oczywiście zadbać o odpowiednie przygotowanie uprawy, niemniej jednak nie jest to niczym nadzwyczajnym. Poradzi sobie z tym praktycznie każdy, nawet początkujący ogrodnik amator.

Jak uprawiać Rhododendrony w przydomowym ogrodzie?

Przede wszystkim zacząć trzeba od prawidłowo poczynionych przygotowań. Dobrze przygotowana uprawa Różaneczników oraz Azalii to w zasadzie 75% sukcesu. Jeśli wszystkie aspekty w tym zakresie zrealizujemy prawidłowo, zgodnie z wymaganiami, to w przyszłości nie będziemy mieć większych trudności z uprawą naszych roślin. W zasadzie możemy tutaj wyróżnić trzy główne kroki, które należy starannie zrealizować a są to:

  • Wybór właściwych odmian – musimy dobrać odmiany, które będą w stanie przetrwać zimę w naszej strefie klimatycznej. Nie wszystkie Rhododendrony są do tego przystosowane. Tak więc wybieramy tylko te odmiany, które przetrwają nawet dwudziestostopniowe mrozy. Pozostałe odmiany, jeśli nam się podobają, możemy uprawiać w doniczkach. To pozwoli na ich schowanie na zimę do pomieszczeń gospodarczych.
  • Dobór stanowiska nasadzenia – wszystkie Rhododendrony w przydomowym ogrodzie powinny mieć dobrane stanowiska zacienione i osłonięte. Takie stanowiska są dla tych roślin najlepsze. Dobrze czują się w sąsiedztwie innych roślin, takich jak na przykład miłorząb japoński.
  • Przygotowanie gleby – to także bardzo ważny aspekt, bowiem Rhododendrony wymagają gleby o nieco kwaśnym odczynie. Dlatego też, w skład mieszanki wchodzi nie odkwaszony torf, kora sosnowa oraz gleba ogrodnicza. Wszystko w równych proporcjach. Możemy kupić gotowe mieszanki, bądź poszczególne składniki i samodzielnie przygotować mieszankę.

Przestrzegając tych trzech, podstawowych kroków, praktycznie nie będziemy jakichkolwiek trudności. Zresztą już przy wyborze odmian, dostawca Rhododendronów powinien nam udzielić informacji o wymaganiach do uprawy. Warto je dokładnie przeanalizować. Powyższe wytyczne są ogólne dla całej rodziny gatunków. W zasadzie, każda roślina będzie czuć się w tak przygotowanym środowisku dobrze. Aczkolwiek niektóre z nich mogą mieć nieco bardziej specyficzne wymagania, toteż warto o nie zadbać.

Podsumowanie

Można więc powiedzieć, iż Rhododendrony w przydomowym ogrodzie nie będą sprawiać nam większych trudności w uprawie. Jeśli wszystko dobrze przygotujemy, dobierzemy właściwe odmiany, przygotujemy glebę i wybierzemy dogodne stanowiska, to z całą pewnością osiągniemy dobre efekty naszej uprawy.