28/10/2020

Trudności z zasypianiem i sposoby ich pokonania.

By grawertop

Wielu ludzi cierpi na trudności z zasypianiem, które dodatkowo powodują inne komplikacje, przede wszystkim zdrowotne. Szacuje się, iż nawet co czwarty człowiek cierpi na tego typu dolegliwości. Jest to dolegliwość utrudniająca normalną egzystencję, wobec czego też, należy podejmować wszystkie możliwe kroki aby temu jak najszybciej zaradzić. Przede wszystkim, trzeba będzie zlokalizować przyczynę trudności z zasypianiem, bowiem jej wyeliminowanie będzie podstawą do ich ustąpienia. Oczywiście może się też okazać, iż bez wizyty u specjalisty nie będzie możliwości pokonania problemów z bezsennością. Generalnie jednak, jeśli cierpimy na problemy z bezsennością, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nie występują u nas wspomniane przyczyny tego stanu rzeczy.

Przyczyny występowania trudności z zasypianiem.

Tak jak już wspomnieliśmy, trudności z zasypianiem w zdecydowanej większości przypadków będą wywoływane czynnikami zewnętrznymi. Skuteczne ich zdiagnozowanie a następnie wyeliminowanie może okazać się tutaj najskuteczniejszym sposobem walki. Dzięki temu, nasze problemy z bezsennością mogą stosunkowo szybko ustąpić. Warto więc przyjrzeć się najpierw przyczynom trudności z zasypianiem, a potem zastanowić się nad ewentualnymi krokami zaradczymi w naszym przypadku.

Do najczęściej występujących przyczyn trudności z zasypianiem zaliczamy:

  • Dolegliwości zdrowotne – szczególnie te, przejawiające się silnym bólem, który utrudnia normalne funkcjonowanie, a tym samym zasypianie. Z całą pewnością po wyleczeniu danej dolegliwości, problemy z zasypianiem ustąpią. Przyjmowane leki także mogą powodować trudności z zasypianiem o różnym nasileniu. Warto więc przejrzeć dokładnie ulotki wszystkich przyjmowanych leków.
  • Problemy natury emocjonalnej – w tej liczbie będą występować problemy w szkole, w pracy, czy też problemy natury rodzinnej (rozwód, śmierć w rodzinie, choroba członka rodziny). W takich sytuacjach często z czasem trudności z zasypianiem ustępują. Ewentualnie warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty, co na pewno przyczyni się do poprawy stanu zdrowi apsychicznego.
  • Wadliwe odżywianie się – chodzi tutaj przede wszystkim o zbyt późne spożywanie ostatniego posiłku. Kiedy nasz żołądek pracuje nad trawieniem pokarmu będziemy mieć trudności z zasypianiem. Najlepiej, aby ostatni posiłek był spożywany co najmniej na 4 godziny przed snem.
  • Nadmierne spożywanie kofeiny – duże ilości wypijanej kawy czy też napoi energetycznych, wpływają na pobudzenie organizmu. Warto ograniczyć spożywanie tego typu napojów, a już w szczególności unikać ich spożywania wieczorem.

Są to oczywiście tylko i wyłącznie podstawowe, najczęściej występujące przyczyny powstawania trudności z zasypianiem. Z całą pewnością znajdzie się ich o wiele więcej, aczkolwiek będą one bardziej szczegółowe i dogłębne.

Jeśli po wyeliminowaniu danych przyczyn bezsenności, problemy nie ustają, koniecznym będzie wizyta u specjalisty. Przedstawiając mu dokładnie sytuację, oraz podjęte przez nas kroki, będzie mógł ocenić sytuację. Po wykonaniu dodatkowych badań, będzie możliwe określenie dalszego postępowania. W każdym razie, trudności z zasypianiem nie są czymś, z czym nie da się walczyć. Jest to dolegliwość jak każda inna i jak każdą inną można ją skutecznie przezwyciężyć.