Różanecznik w uprawie ogrodowej.
Mało która roślina ogrodowa będzie gwarantować nam taki sam poziom estetyki jak liczne odmiany Różaneczników, które doskonale spisują się w naszej strefie klimatycznej, mimo swojego egzotycznego pochodzenia. Są to rośliny, których większość odmian bez trudu radzi sobie z przetrwaniem nawet bardzo mroźnych zim, przy minimalnych nakładach pracy z naszej strony. Przyjrzyjmy się jednak kwestii tego, jak przygotować odpowiednie stanowisko do ogrodowej uprawy Różaneczników, bowiem jest to kwestia zdecydowanie najbardziej wymagająca w tym przypadku. Pozostałe kwestie związane z uprawą Różaneczników są nieco mniej istotne, toteż można będzie potraktować je nieco po macoszemu.
Warunki do uprawy Różanecznika w przydomowym ogrodzie.
Mimo tego, iż Różaneczniki nie wymagają od nas jakichś specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, to jednak warto w przypadku ich uprawy zadbać o prawidłowy dobór ich stanowiska, oraz o przygotowanie odpowiedniej mieszanki gleby. Jeśli chodzi o kwestie stanowiskowe to przede wszystkim, warto pamiętać o tym, iż Różaneczniki, uwielbiają stanowiska zacienione, gwarantujące spory poziom wilgotności. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest usytuowanie ich stanowisk w bezpośrednim sąsiedztwie większych drzewek ozdobnych, który takowy cień będą w stanie zagwarantować. Trzeba jednakże pamiętać o tym, aby rośliny te posiadały głęboki system korzeniowy, który nie będzie kolidować z płytkim systemem korzeniowym Różaneczników. W takim przypadku bowiem doszłoby do poważnego problemu, w którym większy sąsiad zebrałby całą wodę z gleby, wraz z wszystkimi składnikami odżywczymi. Dość dobrym pomysłem wydaje się także usytuowanie w pobliżu stanowiska uprawy Różaneczników, oczka wodnego, które będzie wpływać na lokalne podniesienie poziomu wilgotności.
Odpowiednia gleba do uprawy Azalii.
Warto tutaj także pamiętać o tym, iż Różaneczniki, tak samo jak Azalie, czyli rośliny z rodzaju Rhododendron wymagają gleby o dość kwaśnym odczynie pH, który w tym przypadku powinien kształtować się na poziomie pomiędzy 5 a 6,5. W celu osiągnięcia takiego poziomu odczynu pH, należy przygotować odpowiednią mieszankę gleby, w skład której powinny wchodzić w równych proporcjach
- Gleba ogrodnicza (lub kompost)
- Nie odkwaszony torf
- Kora sosnowa
Tak przygotowana mieszanka powinna być wsypana do sporych rozmiarów dołka w miejscu nasadzenia Różaneczników, dzięki czemu będą one miały odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju. W zamian za poświęcenie kilku chwil na staranne przygotowanie stanowiska oraz gleby do uprawy Różaneczników, dostaniemy przepiękne kwiaty, oraz zimozielone rośliny, które zagwarantują nam przyjemną estetykę naszego ogrodu nawet w środku mroźnej zimy. Ostatnią rzeczą, o której powinniśmy pamiętać, to kwestia prawidłowego wyboru odmian Różaneczników do uprawy, bowiem nie wszystkie są tutaj tak samo odporne na niskie temperatury charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Niemniej jednak, większość odmian będzie doskonale radzić sobie nawet z mrozami na poziomie -20 -30 stopni Celsjusza a to z całą pewnością wystarczające aby przetrwać polską zimę.