06/05/2017

Wentylacja pomieszczeń mieszkalnych.

By grawertop

klimatyzacja_2Jednym z ważniejszych czynników wpływających na nasz komfort oraz samopoczucie w naszych własnych domach i mieszkaniach, jest utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu wewnętrznego. Odpowiedni poziom temperatury oraz wilgotności, w połączeniu z świeżym powietrzem to podstawa aby osiągnąć taki stan rzeczy. Dlatego też, warto mieć na względzie, iż w niektórych przypadkach może się okazać konieczne zastosowanie wentylacji mechanicznej, w miejsce konwekcyjnej, która nie zawsze jest tak samo wydajna. Co więcej, wentylacja mechaniczna może być realizowana w taki sposób, aby osiągać dodatkowe korzyści, o których warto powiedzieć sobie kilka słów więcej.

Dlaczego wentylacja pomieszczeń mieszkalnych jest niezbędna?

Wiadomo, iż potrzebujemy dopływu świeżego powietrza, aby czuć się dobrze i normalnie funkcjonować, zaś odcięty całkowicie od świata zewnętrznego dom, niestety nie ułatwi nam tego zadania. W związku z powyższym powinniśmy zapewnić sobie w domu stały napływ świeżego powietrza, i usuwanie starego przepełnionego wydychanym przez nas dwutlenkiem węgla. Z reguły, w zdecydowanej większości przypadków realizowane jest to poprzez wentylację konwekcyjną, czyli ruch powietrza wywoływany różnicą jego temperatur, co w przypadku sezonu zimowego jest bardzo wydajnym rozwiązaniem. Niemniej jednak, jeśli wewnątrz mieszkania i na dworze będzie panować taka sama temperatura, trudno będzie wymusić ruchy powietrza i odpowiedni poziom jego wymiany w naszych pomieszczeniach mieszkalnych. W takich przypadkach wentylacja konwekcyjna nie będzie się sprawdzać, toteż do zapewnienia sobie odpowiedniego poziomu komfortu w domu, koniecznością może się okazać inwestycja w system wentylacji mechanicznej, czyli odpowiednio przygotowanej instalacji nawiewno wywiewnej, której zastosowanie niesie za sobą także inne zalety.

Korzyści płynące z zastosowania wentylacji mechanicznej.

Jak już wspomnieliśmy, wentylacja mechaniczna niesie za sobą także inne zalety, niż tylko samą wymianę powietrza z otoczeniem. W jej przypadku, przez wzgląd na fakt, iż ruch powietrza jest wymuszony poprzez turbiny, możemy na drodze jego przepływu usytuować odpowiednie filtry, które będą przechwytywać wszystkie, lotne zanieczyszczenia. Dzięki temu też, powietrze doprowadzane do wnętrza naszego domu będzie pozbawione pyłu i kurzu zewnętrznego, co oczywiście w dodatkowy sposób podniesie komfort oddychania w domu. Dodatkowo można także w systemach wentylacji zastosować odpowiednie jonizatory powietrza, czy też jego nawilżacze, aby usprawnić kwestie utrzymywania odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz. Generalnie rzecz biorąc, można powiedzieć, iż systemy wentylacji mechanicznej, gwarantują nam o wiele lepsze warunki do podnoszenia komfortu mieszkania niż w przypadku wentylacji konwekcyjnej. Co równie ważne, w tym przypadku można także zastosować systemy rekuperacyjne, czyli odpowiednie wymienniki, które będą odbierać ciepło odprowadzanego z pomieszczeń powietrza, celem jego przekazania do powietrza wprowadzanego. Wpływać to będzie na koszty ogrzewania w sezonie zimowym, gdyż powietrze z zewnątrz przed wprowadzeniem do wnętrza będzie już wstępnie ogrzane ciepłem pochodzącym z powietrza odprowadzanego na zewnątrz. W pewnym sensie jest to po prostu zatrzymywanie ciepła wewnątrz domu.