Ruszający się ząb – przyczyny, leczenie
Istnieje kilka popularnych przyczyn ruszania się zębów, a samo zjawisko mocno niepokoi pacjentów. W zdecydowanej większości przypadków jest to niepokój uzasadniony, ponieważ tego typu dolegliwości, nawet jeśli nie występują równolegle z bodźcami bólowymi, stanowią informację o wystąpieniu poważnych patologii, zatem niezwykle istotny jest szybki czas reakcji.
Przyczyny
Warto zacząć od określenia sytuacji, która zazwyczaj nie świadczy o zagrożeniu – ma to miejsce u dzieci, podczas wyżynania się zębów stałych. Jest to moment, kiedy pojawia ruchomość uzębienia mlecznego – stanowi ona zjawisko fizjologiczne. Warto natomiast kontrolować, czy wymiana uzębienia nie trwa u dziecka zbyt długo, ponieważ wówczas grozi to uciążliwymi problemami, np. późniejszym stłoczeniem zębów stałych.
U osób dorosłych stosowana jest tzw. skala Halla, według której określa się rozchwianie zębów, od zerowego – minimalnego, aż do trzeciego stopnia, określającego ruchy w kierunku językowo-wargowym i pionowym – zazwyczaj w zakresie 2 lub więcej milimetrów.
Ruchomość zębów wynika najczęściej z urazów mechanicznych (złamania, zwichnięcia), chorób przyzębia i stanów zapalnych (np. powszechna paradontoza, w przebiegu której do ruchomości dochodzi wskutek cofania się dziąseł), szkodliwych nawyków – takich jak niekontrolowane zgrzytanie, zaciskanie zębów (tzw. bruksizm), a także jako powikłania po leczeniu ortodontycznym i kanałowym, oraz z powodu poważnych niedoborów wapnia i witamin.
Jak leczyć ruszające się zęby?
Dentysta wdraża leczenie w zależności od przyczyn występowania problemu. W przypadku uszkodzeń mechanicznych, np. związanych z zerwaniem wiązadeł w zębodole, jeśli pacjent zareaguje wystarczająco szybko, istnieje duża szansa na skuteczne ponowne umocowanie zęba. W przypadku występowania problemów powiązanych z wcześniej przebytym leczeniem dentystycznym, również istnieją skuteczne sposoby na wzmocnienie zębów – kwestią priorytetową jest niedopuszczenie do znacznego pogłębienia się tego stanu.
W przypadku postępowania z chorobami przyzębia, w tym z wspomnianą wcześniej paradontozą, szczególnie w sytuacji, kiedy dochodzi do zaawansowanych objawów, wdrażane są zabiegi rekonstrukcyjne, które obejmują zarówno tkanki miękkie, jak i twarde, szynowanie zębów, oczyszczanie korzenia, a także pomoc protetyczna. W lżejszym stadium pomóc może usunięcie zalegającego osadu, oraz kamienia i płytki nazębnej. Niezwykle ważną rolę odgrywa profilaktyka.
Dentyści pod jedynką gwarantują kompleksową opiekę stomatologiczną. Zapraszamy na naszą stronę internetową – https://www.dentyscipod1.pl/