23/02/2021

Skuteczność i zastosowanie karboksyterapii

By grawertop

Karboksyterapia to zabieg wykorzystujący własności dwutlenku węgla w celu poprawy wyglądu skóry oraz redukcji tkanki tłuszczowej. Jest to terapia mało inwazyjna, bezpieczna i dobrze tolerowana przez pacjentów, ponieważ dwutlenek węgla jest usuwany z organizmu w sposób naturalny jako końcowy produkt wymiany gazowej.

Na czym polega zabieg karboksyterapii?

Zabieg karboksyterapii polega na śródskórnych oraz podskórnym wstrzykiwaniu kontrolowanych dawek dwutlenku węgla przy zastosowaniu niewielkiej igły. Do jego aplikacji wykorzystuje się aparaty dozujące odpowiednią ilość gazu dobranego w zależności od indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Wstrzyknięty dwutlenek węgla działa dwufazowo – biomechanicznie i mechanicznie.

Biomechaniczne działanie dwutlenku węgla

Biomechaniczne działanie gazu polega na jego przenikaniu do okolicznych tkanek, które prowadzi do rozszerzania drobnych naczyń krwionośnych oraz przyspieszania procesu tworzenia się nowych sieci naczyń krwionośnych. W takim przypadku, ma miejsce zwiększenie się przepływu krwi, która transportuje tlen oraz składniki odżywcze. Prowadzi to do uelastycznienia skóry, zwiększenia sprężystości i poprawy jej wyglądu.

Mechaniczne działanie dwutlenku węgla

Komórki tłuszczowe są bardzo wrażliwe na działanie dwutlenku węgla. Wprowadzenie jego śródskórnie do tkanki powoduje, że częściowo zamienia się on w kwas węglowy rozpuszczający komórki tłuszczowe. Działanie mechaniczne stymuluje metabolizm tłuszczu oraz silnie rozszerza naczynia krwionośne, które zwiększają przepływ krwi. W efekcie powierzchnia skóry ulega wygładzeniu, ujędrnieniu. Zabieg pozwala także na przyciemnienie koloru rozstępów do właściwego koloru skóry oraz znaczne zmniejszenie cellulitu.

Karboksyterapia – na jakie części ciała stosować?

Zabieg karboksyterapii nie jest dedykowany dla konkretnych obszarów ciała. Ma on wszechstronne zastosowanie i może być wykorzystywany jako zabieg poprawiający stan i wygląd różnych części ciała. Doskonale poradzi sobie z problemami skóry twarzy, nóg, brzucha czy pośladków.

Zastosowanie karboksyterapii – kiedy zdecydować się na zabieg?

Karboksyterpia to kompleksowa i skuteczna metoda, która wykorzystywana jest do poprawy wyglądu w różnych sytuacjach. Do najczęstszych przyczyn decydowania się na ten zabieg medycyny estetycznej należy występowanie na skórze cellulitu oraz blizn i rozstępów. Karboksyterapia ma na celu także redukcję tkanki tłuszczowej, zniwelowania wiotczenia piersi oraz nadanie skórze elastyczności i jędrności. Może być ona wykonywania u osób w różnym wieku, jednak występuje kilka ograniczeń do przeprowadzenia tego rodzaju zabiegu. Zalicza się do nich:

  • ciąża i okres laktacji,
  • choroby nowotworowe i stosowanie chemioterapii,
  • zmiany bakteryjne, wirusowe i grzybiczne w obszarze wykonywania zabiegu,
  • niewydolność nerek, płuc lub serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • przebyty udar mózgu lub zawał,
  • zapalanie żył lub zator płuc,
  • terapia inhibitorami anhydrozy węglanowej,
  • choroba Von Willebrand’a
  • skłonność do powstawania bliznowców.

W tych przypadkach lepiej zrezygnować z karboksyterapii lub odłożyć ją w czasie.

Gdzie wykonać zabieg?

Podczas przeprowadzania karboksyterapii istotne jest, aby zabieg ten został wykonany w odpowiednych do tego warunkach. Warto wybierać profesjonalne miejsca, gdzie zabieg będzie wykonywany przez wykwalifikowanych specjalistów. Jednym z takich miejsc jest salon medycyny estetycznej Coco-Time we Wrocławiu, który gwarantuje przeprowadzenie serii zabiegów na najwyższym poziomie. Wykonywane są one przy zastosowaniu najnowocześniejszych technik, urządzeń oraz z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. W przypadku karboksyterapii zalecana jest seria od 8 do 12 zabiegów w zależności od konkretnego przypadku.