02/12/2018

Technologia ogrzewania kanałowego.

By grawertop

ogrzewanie kanałoweWśród nowoczesnych technologii grzewczych, jedną z ciekawszych, oferujących nam bardzo dobre parametry jest bez wątpienia technologia ogrzewania kanałowego. Jest to w zasadzie technologia będąca połączeniem ogrzewania grzejnikowego i podłogowego. Tutaj mamy specjalne grzejniki kanałowe zainstalowane w podłodze, skąd poprzez wentylator rozprowadzane jest ciepło po pomieszczeniu. Warto nieco bliżej przyjrzeć się temu rozwiązaniu, gdyż w wielu przypadkach może się ono sprawdzić lepiej niż standardowe grzejniki ścienne, czy też nawet ogrzewanie podłogowe. Zobaczmy zatem jak działa technologia ogrzewania kanałowego, aby sprawdzić, czy nada się także do zastosowania w naszych domach.

Jak działa technologia ogrzewania kanałowego?

Zasada działania ogrzewania kanałowego jest stosunkowo prosta. W tym przypadku grzejniki stanowią specjalnie przygotowane kanały, montowane w podłodze pomieszczenia. Najczęściej są one instalowane na ścianie pod oknem, a więc tak jak standardowe grzejniki ścienne. Dzięki temu, iż w grzejnikach kanałowych mamy dwa króćce przyłączeniowe do zasilania i powrotu czynnika grzewczego, po niewielkich przeróbkach możemy je zainstalować w miejsce działającej instalacji grzejników ściennych. Konieczne będzie jedynie skrócenie rurek zasilania i powrotu. Musimy jednak pamiętać, iż musi to być instalacja z grzejnikami zasilanymi od spodu. Grzejniki kanałowe montowane są w podłodze, w wyciętym kanale. W tym kanale musimy także zmieścić przyłączenie zasilania i powrotu.

Samo działanie jest bardzo proste. Czynnik grzewczy ogrzewa powietrze wewnątrz kanału grzejnikowego, a następnie za pomocą wentylatora jest ono rozprowadzane po pomieszczeniu. Mamy tutaj do czynienia z wymuszoną cyrkulacją powietrza, dzięki czemu powietrze w całym pomieszczeniu rozgrzewa się szybciej niż w przypadku zastosowania klasycznych grzejników ściennych. Co ważne, wentylatory w grzejnikach kanałowych pracują bardzo cicho, co zapewnia nam wysoki komfort.

Warunki montażu ogrzewania kanałowego.

Bardzo ważne jest tutaj to, iż zastosowanie ogrzewania kanałowego nie wymaga od nas zbyt wielkich nakładów na przeróbki. Najważniejsze jest wycięcie odpowiednich kanałów w podłogach oraz doprowadzenie tam prądu elektrycznego. Pobór energii elektrycznej nie należy tutaj do nazbyt wysokich. Wentylator wymuszający cyrkulację na najwyższych obrotach będzie pobierać jakieś 30-40 W prądu, a więc niezbyt dużo. Wymiary grzejników kanałowych nie są zbyt wielkie. Długość uzależniona jest od mocy grzejnika. Jego głębokość to z reguły 90-100mm, zaś szerokość 250-300mm. Z góry kanały grzejne przykryte są kratą maskującą, która może być w dowolnym kolorze. Pozwala nam to na dobór odpowiedniej kolorystyki krat, aby wpasowały się one w otoczenie całego pomieszczenia. Możemy więc całkiem dowolnie dobrać kraty maskujące, aby wpływać na estetykę naszego pomieszczenia. Wszystko tutaj uzależnione będzie od naszej inwencji i pomysłowości. Generalnie można więc powiedzieć, iż jest to technologia wydajna i prosta w montażu, wobec czego warto zastanowić się nad jej zastosowaniem.