10/08/2021

Tematyczny pokój dziecięcy

By grawertop

Urządzenie pokoju dla dziecka to nie lada wyzwanie kreatywne dla rodziców niezależnie od wieku pociechy. Wiele osób na starcie rezygnuje z odważniejszych aranżacji, gdyż uważają, że przerasta to ich możliwości. Dobre rozplanowanie pokoju to nie tylko sprawienie by wszystkie meble się w nim zmieściły. Ważne jest by utrzymać balans pomiędzy utrzymaniem funkcjonalności oraz jak największej spójności z pozostałymi elementami pokoju. Całość powinna stanowić jedną spójną kompozycję, którą nie rzadko łatwo zaburzyć. Co więc robić by tego uniknąć? Wystarczy zastosować kilka poniższych rad.

Czy pokój tematyczny dla noworodka to dobry pomysł?

Odpowiedź na to pytanie jest dość niejednoznaczna. Wszystko zależy przede wszystkim od wieku dziecka. Jeżeli dopiero oczekujemy na przyjście na świat malucha to w większości przypadków aranżowanie pokoju tematycznego będzie loterią. Nie możemy mieć pewności czym będzie się interesowało nasze dziecko. Wówczas lepiej postawić na minimalistyczny np. skandynawski styl aranżacji.

Aranżacja ze starszym dzieckiem

Po pewnym czasie w miarę jak dziecko będzie dorastało będziemy widzieć co najbardziej pochłania nasze dziecko w czasie wolnym. Dopiero wtedy powinniśmy zacząć rozważać stworzenie pokoju lub kącika tematycznego. Choć tutaj też trzeba być bardzo ostrożnym. Jeżeli pociecha interesuje się piłką nożną albo zoologią od roku czy dwóch to nie znaczy, że za chwilę pula jego zainteresowań się nie zmieni. Warto więc z nim porozmawiać i zapytać się o jego zdanie oraz przedstawić swoje pomysły. Oczywiste jest to, że kilkulatek sam nie będzie wybierał wyposażenia pokoju czy nowych paneli do pokoju, ale wystarczy, że samodzielnie wybierze dodatki i wskaże, które meble mu się podobają, a będzie miał poczucie, że jego zdanie jest respektowane.

Jak zaprojektować pokój, który będzie się mógł się zmieniać wraz z dorastaniem dziecka?
Wcale nie jest powiedziane, że każda zmiana aranżacji pokoju musi się wiązać z wymianą starych mebli. Wystarczy zaopatrzyć się w ekskluzywne meble dziecięce, które pozwalają na zmianę ich zastosowania wraz z rozwojem dziecka. Dodatkowo w sklepie BAMI znajdziemy wiele mebli, które łączą w sobie kilka funkcjonalności jak np. w przypadku schodów w łóżka typu SIMONE,, gdzie stopnie prowadzące do antresoli są jednocześnie szufladami. Dzięki takim rozwiązaniom zaoszczędzimy sporo przestrzeni, którą przeznaczyć możemy na zamontowanie klimatycznych dekoracji.

Przykładowo, jeżeli nasze dziecko zainteresowało się dzikim zachodem, możemy ustawić wówczas w rogu pokoju indiański wigwam, a na wolnej ścianie położyć fototapetę z widokiem rozległej prerii lub porozwieszać kowbojskie kapelusze. Ten temat się znudził, a pociecha coraz więcej czasu spędza na dworze przyglądając się okolicznej faunie i florze? Wystarczy zamienić fototapetę na prostą mapę świata, którą można namalować samodzielnie za pomocą gotowych szablonów, na którą razem z dzieckiem naniesiecie zdjęcia lub naklejki zwierząt z różnych krajów. Taka zmiana może zajść w dzień czy dwa, a może stanowić również ciekawą i niezapomnianą małą przygodę dla całej rodziny. Więcej ciekawych inspiracji w urządzaniu pokoi znajdziesz na stronie http://www.bami.pl/