20/04/2017

Trekking z czterotysięcznikiem w tle.

By grawertop

sardyniaWśród wszystkich wyjazdów trekkingowych w regiony górskie, do zdecydowanie najlepszych i najbardziej popularnych należy zaliczyć wyjazdy, w ramach których będziemy mieć możliwość podejścia na szczyty wznoszące się powyżej 4000 metrów. Zdobywanie czterotysięczników jest w zasadzie dość wymagające, niemniej jednak trzeba tutaj zwrócić uwagę, iż wśród bogatej oferty tego typu wyjazdów, bez wątpienia możliwe będzie utrafienie oferty, w ramach której podejście na czterotysięcznik będzie stosunkowo łagodne. Tego typu wyjazdem jest bez wątpienia podejście na Gran Paradiso.

Gran Paradiso i jego zdobycie.

Gran Paradiso to szczyt górski wznoszący się na wysokość 4061 m n.p.m. we Włoszech, w Alpach Grackich, którego zdobycie należy zaliczyć do zdecydowanie najłatwiejszych wśród wszystkich czterotysięczników. Mimo swojego stosunkowo niskiego poziomu trudności, trasa na Gran Paradiso wymaga od nas dobrego przygotowania fizycznego i kondycyjnego, oraz dobrego stanu zdrowia. W końcu zanim ukończymy trasę, trzeba będzie pokonać stosunkowo sporo przeszkód, a w niektórych momentach trzeba będzie utrzymywać wspólne tempo utrzymując się na linie podczas wchodzenie po lodowcu. Warto także zaopatrzyć się w odpowiednią odzież termiczną, bowiem zdobywanie takich szczytów wiąże się z tym, iż czasami można nawet trafić na temperatury wyraźnie poniżej zera. Do tego niezbędne będą odpowiednie buty trekkingowe z dość sztywną podeszwą, umożliwiające założenie raków, bowiem na całej trasie będziemy mieć do czynienia z różnym rodzajem podłoża, w tym także z dość silnymi obliczeniami, gdzie bez raków po prostu nie damy sobie rady. Niezbędne będą także składane kijki oraz czekan. Jednym słowem mimo faktu, iż jest to trasa stosunkowo łatwa to jednak trzeba będzie się do niej odpowiednio przygotować, i wyposażyć, aby była dla nas bezpieczna, oraz abyśmy mogli bez trudu zdobyć ten wyjątkowy szczyt górski.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Bardzo istotną kwestią podczas tego typu wyjazdów jest zwrócenie szczególnej uwagi na swoje przygotowanie fizyczne. To my powinniśmy przede wszystkim być w stanie ocenić nasze umiejętności wspinaczkowe oraz swoją kondycję, aby potem nie spowalniać całej grupy, co mogłoby ostatecznie uniemożliwić nawet zdobycie szczytu. Jest to niby stosunkowo łagodny trekking na czterotysięcznik niemniej jednak pewne wymagania w stosunku do uczestników są, i należy się do nich dostosować, bowiem w przeciwnym razie, cała wyprawa może skończyć się niepowodzeniem, lub nawet w niektórych przypadkach wypadkiem w górach, co nigdy nie jest niczym przyjemnym do przeżycia. Generalnie rzecz więc ujmując, powinniśmy przede wszystkim umiejętnie ocenić swoje własne możliwości, zanim zdecydujemy się na tego typu wyjazd w góry, zdobywać szczyt Gran Paradiso o wysokości powyżej czterech tysięcy metrów nad poziomem morza.