01/03/2017

Typy łożysk stosowanych w obrabiarkach przemysłowych.

By grawertop

igielkowe_poprzeczneŁożyskowanie elementów obrabiarek przemysłowych to bardzo istotna kwestia, której powinniśmy poświęcić nieco więcej uwagi, aby skutecznie rozwiązań wiele problemów. Stosowane tutaj są różnorodne łożyska w różnych przypadkach. Znajdziemy na przykład odpowiednio dobierane łożyska igiełkowe w łożyskowaniach wrzecienników, jak również standardowe łożyska kulkowe w przypadku innych ruchomych elementów maszyn. Generalnie rzecz ujmując, każdy typ obrabiarki do metalu będzie posiadać nieco odmienne łożyskowania swoich obrotowych elementów, rpzy czym wrzecienniki najczęściej łożyskowane są właśnie przy zastosowaniu łożysk igiełkowych.

Zalety stosowania łożysk igiełkowych.

Warto tutaj przekonać się dlaczego łożysko igiełkowe jest tak dobrym rozwiązaniem w tej kwestii. Otóż jest to jedno ze zdecydowanie najmniejszych łożysk o wysokim poziomie wytrzymałości i odporności na obciążenia mechaniczne. Ma wyjątkowo małe rozmiary przez co można je zastosować także w sytuacjach, kiedy we wrzecienniku wręcz brakuje miejsca na łożyskowanie innymi metodami. Bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku łożyska igiełkowego jest także to, iż może ono bardzo dobrze pracować z jedną bieżnią, z dwoma bieżniami, ale także bez bieżni w ogóle. W takich przypadkach łożysko składa się z samego koszyczka z igiełkami łożyska, a funkcję bieżni pełnią elementy obrabiarki, czyli sam wrzeciennik, którego powierzchnia powinna być odpowiednio utwardzona oraz korpus prowadnicy. Pozwala nam to na bardzo dobre i rozsądne podejście do kwestii oszczędności miejsca w obrabiarkach, a to zawsze jest bardzo przydatne, szczególnie w sytuacji bardzo małych obrabiarek specjalistycznych o dużej mocy.

Gdzie szukać dobrych łożysk igiełkowych.

Oczywiście nie każdy dostawca łożysk igiełkowych będzie w stanie dostarczyć nam wszystkie jego rodzaje. Tutaj jednak znajdziemy na lokalnym rynku firmę stozek.pl, gdzie znajdziemy łożyska igiełkowe dwubieżniowe, jednobieżniowe, jak i łożyska igiełkowe bezbieżniowe. W zależności od potrzebnych nam w danym przypadku parametrów technicznych i rozmiarów miejsca łożyskowania, dobieramy odpowiedni model łożyska i z cała pewnością będzie to dobre rozwiązanie. Możemy więc w tym przypadku powiedzieć, iż łożyska igiełkowe będą jednym z ciekawszych i lepszych rozwiązań w przypadku poważniejszych zastosowań w profesjonalnych obrabiarkach do metali, gdzie istotnym aspektem są małe wymiary łożyska, oraz jego dobre parametry techniczne pozwalające na duże obciążenia przy przenoszeniu momentu obrotowego. Takie parametry spełniają właśnie łożyska igiełkowe, wobec czego ich stosowanie jest jak najbardziej w tych przypadkach uzasadnione.

Bezsprzecznie zastosowanie jakichkolwiek innych łożysk mogło by się niezbyt dobrze skończyć dla samej obrabiarki, bowiem łożysko zbyt szybko po prostu, mówiąc slangiem, by się wysuło, co mogło by negatywnie wpłynąć zarówno na obrabiarkę, jak i stworzyć poważne zagrożenie dla operatora.