30/04/2018

Wytwarzanie brykietu drzewnego.

By grawertop

brykiet-drzewnyProdukcja brykietu drzewnego w ostatnich latach stale zyskuje na popularności, przede wszystkim we wszystkich warsztatach obróbki drzewnej czy też w tartakach, gdzie przecież każdego dnia wytwarza się duże ilości materiału odpadowego, który perfekcyjnie sprawdza się w produkcji brykietu. Jest to więc dla tych przedsiębiorstw odpowiednie rozwiązanie na zagospodarowanie dużych ilości odpadów produkcyjnych, które po przetworzeniu na brykiet drzewny można po prostu sprzedać, jak również wykorzystać na własne cele grzewcze. Trzeba tutaj jednak zdać sobie sprawę z faktu tego, iż w przypadku produkcji brykietu drzewnego, trzeba będzie spełnić pewne wymagania, toteż przyjrzyjmy się im nieco bliżej, aby mieć jasny pogląd na ten temat.

Jakość brykietu a pomieszczenia produkcyjne i magazynowe.

W pierwszej kolejności musimy zwrócić tutaj uwagę na fakt, iż brykiet drzewny dobrej jakości charakteryzuje się niskim poziomem zawartości wilgoci, który powinien być utrzymany poniżej granicy 10%. Wyższe wartości będą przyczyniać się do powstawania korozji w kotłach i piecach kominkowych, jak również ograniczać wartość kaloryczną brykietu, gdyż spora część energii wytwarzanej w procesie jego spalania, będzie przeznaczana na odparowanie wody w nim zawartej. Dlatego też, kwestią kluczową w produkcji brykietu będą pomieszczenia do produkcji, oraz magazynowania zarówno gotowego brykietu jak i materiałów wsadowych. Musimy tutaj zadbać o dobry poziom wentylacji tych pomieszczeń oraz ich izolację, aby składowane przez nas wióry, zrębki i trociny nie nasiąkły wilgocią. Dobrym rozwiązaniem będzie takie przygotowanie magazynów, aby poza samym zabezpieczeniem przed wilgocią, materiał wsadowy przechodził przez kolejne pomieszczenia, gdzie wilgoć będzie jeszcze z niego odciągana. Im suchszy materiał wsadowy osiągniemy, tym lepszą jakość brykietu będziemy mogli uzyskać w procesie produkcji. Tym bardziej, iż brykiet formowany jest pod wysokim ciśnieniem poprzez wyciskanie z drzewa naturalnej żywicy, która stanowi tutaj lepiszcze, zaś nadmierne ilości wody, z całą pewnością przyczyniły by się do słabego trzymania żywicy.

Profesjonalne maszyny do produkcji brykietu.

Kolejną kwestią będą tutaj profesjonalne brykieciarki, czyli maszyny, które będą przerabiać wióry, trociny i zrębki na brykiety w różnorodnych formach, zależnych od naszych aktualnych potrzeb, czy też zapotrzebowania rynku. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż brykieciarki będą maszynami stosunkowo kosztownymi, niemniej jednak te najnowocześniejsze zagwarantują nam wysoki poziom wydajności produkcji, oraz bardzo dobrą jakość prasowania brykietów, przez co będą one o wiele bardziej stabilne. Jest to także bardzo ważne, bowiem wpływać będzie na lepszą jakość procesu spalania brykietu, a to jak wiemy w tym przypadku jest kwestią najważniejszą. Pomieszczenia do produkcji także powinny być zabezpieczone przez wilgocią, oraz przed innymi zanieczyszczenia, aby gotowy, wytwarzany przez nas brykiet drzewny charakteryzował się niskim poziomem wilgoci i brakiem zanieczyszczeń, które mogły by obniżyć poziom jego ekologiczności.