21/05/2018

Trekking trasą Haute Route.

By grawertop

trekking trasą Haute RouteWśród wielu tras trekkingowych o różnych poziomach trudności, jedną ze zdecydowanie najbardziej wymagających będzie trasa Haute Route. Jest to niewątpliwie perła pośród wszystkich wyjazdów trekkingowych, aczkolwiek trzeba z góry powiedzieć szczerze, iż nie jest to trekking przeznaczony dla wszystkich. W czasie wycieczki spędzimy 7 dni w górach, z czego druga część jest typową turą wysokogórską, przeznaczoną dla najbardziej doświadczonych pasjonatów wypraw wysokogórskich. Warto tutaj przyjrzeć się całości wycieczki organizowanej przez biuro podróży Apter, bowiem jest to bardzo ciekawa pozycja na mapie wypraw trekkingowych w Alpy.

Wymagania na trasie Haute Route.

Przede wszystkim, musimy zdać sobie sprawę z tego, iż trasa ta, nawet w pierwszym, zdecydowanie łatwiejszym etapie, będzie bardzo wymagająca. Musimy być bardzo dobrze przygotowani pod względem kondycyjnym, wobec czego warto sprawdzić się w tego typu wyprawach nieco wcześniej. Nie ma sensu wybierać się na trekking Haute Route bez posiadania odpowiedniego doświadczenia i wcześniejszych wypraw trekkingowych.

Wariant pierwszy będzie prowadzić standardowymi szlakami turystycznymi, toteż nie będziemy mieć tutaj żadnych specjalnych wymagań sprzętowych, aczkolwiek spędzenie 8 godzin dziennie na nogach jest także nie lada wyczynem, toteż przygotowanie i doświadczenie będzie absolutnie niezbędne.

Wariant drugi jest turą wysokogórską, z której część grupy może zrezygnować. Tutaj będziemy mieć już do czynienia z poruszaniem się po trasach wiodących lodowcem. Cały czas z przewodnikiem, i w uprzęży na linach wzajemnie ubezpieczając się z pozostałymi członkami grupy. Jest to niewątpliwie trasa bardzo wymagająca, dla osób o dobrej kondycji i wytrzymałości, jak i z odpowiednim doświadczeniem i wyposażeniem.

Niezbędne przygotowania do wyprawy.

Decydując się na trekking wysokości trasą Haute Route, musimy przede wszystkim przygotować się do tego zadania. Niezależnie od posiadania doświadczenia warto przed wyjazdem zadbać o poprawę wydolności organizmu i siłę fizyczną, poprzez regularne wizyty na pływalni i siłowni. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także zorganizowanie kilku pomniejszych, nawet tylko jednodniowych wypraw górskich, które pozwolą dodatkowo potrenować w trudnym terenie.

Jeśli chodzi o wyposażenie, to absolutnie niezbędne będą nam: raki, czekan, składane kijki oraz uprząż dolna. Jest to podstawowy sprzęt związany z bezpieczeństwem na trasie, toteż absolutnie koniecznie musimy się w tego typu wyposażenie zaopatrzyć. Do tego oczywiście musimy pamiętać o odpowiedniej odzieży, obuwiu oraz solidnym plecaku, który pozwoli nam wygodnie nosić ze sobą cały posiadany ekwipunek. Generalnie można powiedzieć, iż jest to dość kosztowna sprawa, aczkolwiek pokonanie trasy Haute Route należy do niesamowitych doświadczeń życiowych, toteż naprawdę warto podnieść rękawicę i zmierzyć się ze samym sobą.