23/05/2018

Rhododendrony i ich uprawa w ogrodach.

By grawertop

azalia4Każdy z nas, posiadaczy przydomowych ogrodów, z całą pewnością chce, aby jego ogród był bardzo estetyczny i ładny a jednocześnie nie wymagał zbyt wielkiego nakładu pracy przy pielęgnacji roślin. W końcu, ogród ma służyć nam, jako miejsce w którym będziemy mogli się relaksować po całym tygodniu w pracy, a nie miejscem, w którym będziemy spędzać dodatkowe godziny na ciężkiej pracy w pocie czoła. Dlatego też warto tutaj inwestować w rośliny ogrodowe, nie wymagające zbyt wielu prac pielęgnacyjnych, takiej jak na przykład Rhododendrony, które jednocześnie stanowią też bardzo estetyczny element wystroju naszych ogrodów.

Wybór odpowiednich odmian.

Przed zakupem jakichkolwiek sadzonek, musimy jednak zdać sobie sprawę z tego, iż nie wszystkie Rhododendrony będą nadawały się do uprawy w ogrodach. Niektóre Azalie i Różaneczniki będą wymagać od nas uprawy doniczkowej, bowiem nie są wystarczająco odporne na mrozy, które w naszej strefie klimatycznej, mogą sięgać nawet grubo poniżej dwudziestu stopni Celsjusza. Niemniej jednak bez większych trudności powinniśmy znaleźć odmiany odporne na takie warunki klimatyczne. Pozostałe zaś, te z mniejsza odpornością na mróz, będziemy mogli uprawiać w doniczkach, aby na sezon zimowy schronić je przed mrozem w pomieszczeniach gospodarczych.

Przygotowanie stanowiska do uprawy Rhododendronów.

Bardzo ważną kwestią w przypadku uprawy tych roślin jest także przygotowanie odpowiedniego stanowiska uprawnego. Powinno ono być stosunkowo zacienione, toteż dobrym pomysłem jest jego ulokowanie w sąsiedztwie większych roślin. Musimy jednak pamiętać o tym, iż nie każde sąsiedztwo będzie dobre. Rośliny o płytki systemie korzeniowym nie będą się absolutnie nadawały na sąsiada dla Różaneczników i Azalie, bowiem odbiorą im całą wodę, jako większe i bardziej ukorzenione. Dlatego też, powinniśmy tutaj szukać raczej sąsiedztwa roślin o głębokim systemie korzeniowym, takich jak na przykład miłorząb japoński.

Bardzo ważne będzie także prawidłowe przygotowanie gleby do uprawy Rhododendronów, bowiem rośliny te lubią kiedy gleba będzie charakteryzować się kwaśnym odczynem pH. Najlepszą glebą będzie tutaj więc mieszanka gleby ogrodniczej, kory sosnowej oraz nie odkwaszonego torfu. Powinna ona charakteryzować się odczynem pH na poziomie 5-6,5, czyli dokładnie takim, jaki jest uwielbiany przez wszystkie Rhododendrony.

Ostatecznie pozostanie nam jedynie zadbać o prawidłowe i regularne nawadnianie naszych roślin, oraz ewentualne usuwanie starych i zeschniętych gałązek co będzie mieć na celu nie tylko zrobienie miejsca na nowe pędy, ale także poprawi estetykę krzewów. Można tutaj więc śmiało stwierdzić, iż Rhododendrony są roślinami o rzeczywiście niewielkich wymaganiach w zakresie pielęgnacji, choć początkowe przygotowania mogą przysporzyć nam trochę kłopotu. Niemniej jednak przy odrobinie doświadczenia ogrodniczego nie powinniśmy mieć jakichś nadzwyczajnych trudności z przygotowaniem wszystkiego jak należy.