05/12/2018

Konsolidacja kredytów – dla kogo

By grawertop

spłata kredytuBranża kredytowa to wciąż rozwijająca się dziedzina handlowa, która oferuje swoim klientom szeroki zakres produktów bankowych w postaci różnorodnych kredytów krótko i długoterminowych. Klienci banków w celu uregulowania swojej sytuacji finansowej coraz częściej decydują się na oferty bankowe umożliwiające konsolidację kredytów.

Co to jest konsolidacja kredytów

Konsolidacja kredytów ma na celu połączenie kilku zobowiązań bankowych klienta w jeden kredyt, przy jednoczesnym obniżeniu miesięcznej raty. Istotą konsolidacji zadłużeń jest obniżenie miesięcznego zobowiązania kredytowego, poprzez wydłużenie okresu kredytu. Wydłużenie okresu kredytowania wpływa na koszt całkowity kredytu, który w zależności od okresu kredytowania może znacznie podnieść koszt całkowity kredytu. Uzyskując kredyt konsolidujący inne zadłużenia bankowe klient zobowiązany jest do spłacania jednej raty kredytowej na dogodniejszych warunkach, natomiast odpowiedzialność za uregulowanie dotychczasowych wierzytelności klienta przejmuje bank, który udzielił kredytu konsolidacyjnego.

Kiedy zdecydować się na konsolidację kredytów

Konsolidacja kredytu może przywrócić dawną stabilizację finansową, gdy klient traci stabilność finansową, przez co nie posiada środków na pokrycie miesięcznych zobowiązań bankowych, co negatywnie wpływa na jego rodzinną sytuację materialną. Przed podjęciem decyzji o konsolidacji kredytów klient powinien być dobrze zorientowany, jakie i ile posiada zadłużeń. Czynniki te, są istotne w celu uregulowania sytuacji finansowej klienta, który zazwyczaj posiada zobowiązania bankowe przekraczające jego zdolność finansową.

Wady i zalety konsolidacji kredytów

Podstawowym celem oferty banku dotyczącej konsolidacji kredytów jest przywrócenie stabilności finansowej klienta. Do zalet konsolidacji kredytów zaliczymy:

  • zmniejszenie wysokości raty miesięcznej,
  • wydłużenie okresu kredytowania,
  • możliwość negocjacji warunków konsolidacji kredytów,
  • wpływ klienta na datę spłacania raty miesięcznej kredytu konsolidacyjnego,
  • możliwość doliczenia do nowego kredytu dodatkowej gotówki.

 

Do najistotniejszych wad konsolidacji kredytów zaliczymy:

  • znacznie wyższy całkowity koszt spłaty kredytu w ramach konsolidacji zadłużeń,
  • wysokie koszty udzielenia kredytu konsolidacyjnego (które klient może negocjować),
  • wydłużenie okresu kredytowania – tak, dokładnie to co jest plusem kredytu konsolidacyjnego, jest także jego minusem. O ile wydłużenie okresu kredytowania daje szansę na zmniejszenie miesięcznej raty, tym samym sprawia, że kredyt konsolidacyjny będziemy spłacać dłużej niż wcześniejsze zobowiązania.

 

Ekspert Kredytowy z firmy Habza Finanse – Konsolidacja kredytów to dobry wybór dla osoby, która znalazła się w długotrwałej niedyspozycji finansowej wpływającej na codzienne funkcjonowanie. Wydłużenie okresu kredytowania z jednoczesnym zmniejszeniem miesięcznej raty owszem zwiększy koszt całkowity kredytu i wydłuży okres spłaty, jednak może to być jedyna możliwość na ustabilizowanie swoich finansów i spłatę rat w terminie, bez generowania dodatkowych kosztów w postaci odsetek od nieterminowej spłaty, a może nawet kosztów komornika. Jeśli skorzystamy przy tym z pomocy firmy zajmującej się oddłużaniem, mamy szansę wynegocjować kredyt konsolidacyjny w banku na korzystnych warunkach i znów zacząć żyć bez kłopotów finansowych.