19/07/2021

Uzdatnianie wody basenowej promieniowaniem UV.

By grawertop

Skuteczne uzdatnianie wody basenowej to bardzo ważny proces, który powinien być realizowany przy pomocy najlepszych i najbardziej nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Na chwilę obecną, na większości obiektów basenowych w naszym kraju mamy do czynienia z systemami opartymi o uzdatnianie chemiczne, czyli chlorowanie wody. Jest to technologia stosowana także w uzdatnianiu wody pitnej. Niemniej jednak, nie jest to rozwiązaniem najbardziej optymalnym w tym przypadku. Obecnie, uzdatnianie wody basenowej, może być realizowane także przy pomocy nowoczesnych promienników UV. Co więcej, okazuje się to być technologią jeszcze bardziej skuteczną, niż proces chlorowanie wody basenowej.

Czy uzdatnianie wody basenowej przy pomocy promieniowania UV jest skuteczniejsze od chlorowania?

W tym zakresie przeprowadzono już liczne badania, które wykazały jasno, iż uzdatnianie wody basenowej przy pomocy promieniowania UV jest procesem o wiele bardziej skutecznym. W przypadku chlorowania, mamy do czynienia z jednym, podstawowym problemem, a jest nim czas działania chloru, niezbędny do zabicia niektórych patogenów. Wygląda to mniej więcej tak:

  • Około minuta – wystarcza do zabicia większości patogenów, wirusów i bakterii
  • 16 minut – jest niezbędne do zabicia bakterii E.coli.
  • 10 dni – to czas niezbędnego działania chloru o wysokim stężeniu, aby pozbyć się wirusa zapalenia wątroby typu A

Odpowiednio mocne promieniowanie UV, skutecznie zabija praktycznie 99% wszystkich patogenów, bakterii i wirusów, z którymi nie jest sobie w stanie, skutecznie poradzić chlor. Jest to więc technologia o wyższej skuteczności, a co równie istotne, jest to także o wiele prostsze w utrzymaniu, oraz tańsze w eksploatacji. Lampy UV, w które muszą być wyposażone promienniki przemysłowe UV do sterylizacji wody charakteryzują się długim okresem żywotności. Koszt ich wymiany także nie należy tutaj do najbardziej kosztownych.

Czy warto inwestować w tego typu rozwiązania?

Z całą pewnością uzdatnianie wody basenowej promieniowaniem UV jest technologią przyszłości. W naszym kraju brakuje jeszcze odpowiednich regulacji prawnych tego rozwiązania, toteż wdrażanie takich technologii może być stosowane jedynie jako uzupełnienie uzdatniania chemicznego, które jest obowiązkowe. Można jednak przypuszczać, iż już w najbliższych latach, kiedy przeprowadzone będą kolejne badania potwierdzające skuteczność tej technologii, pomału będzie ona analizowana przez rządy europejskich państw i wdrażana jako rozwiązanie obowiązkowe. Z całą pewnością więc możemy się pomału do tego typu rozwiązań przygotowywać.

Podsumowanie.

Należy więc powiedzieć, iż uzdatnianie wody basenowej, realizowane przy pomocy promieniowania UV, będzie z cała pewnością w niedalekiej przyszłości procesem obowiązkowym. Dlatego też, już dziś powinniśmy przeanalizować wszystkie możliwości wdrożenia takich rozwiązań na swoich obiektach basenowych, aby mieć pewność, iż stosunkowo łatwo będziemy mogli wdrożyć tego typu technologie uzdatniania wody także na swoich obiektach.